archirama.pl

Architektura Wrocławia – Nowe Żerniki – zobaczcie trzonowiec, który wejdzie w skład osiedla WUWA2. Projekt KMA Kabarowski Misiura Architekci

Architektura Wrocławia. Nowe Żerniki, czyli eksperymentalne osiedle nazywane także WUWA2 zaprojektowało 40 architektów. Do pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci należy projekt trzonowca. Zobaczcie jak będzie wyglądał

Architektura Wrocławia – Nowe Żerniki – zobaczcie Trzonowiec, który wejdzie w skład osiedla WUWA2. Projekt KMA Kabarowski Misiura Architekci

Nowe Żerniki - zobaczcie projekt trzonowca

Fot: OMI Media Production

Nowe Żerniki, bądź WUWA2 to nie tylko architektura nowych budynków, ale całe założenie, które ma być komfortowym miejscem do życia. Do projektu nad architekturą osiedla WUWA2 została zaproszona m.in. pracownia KMA Kabarowski Misiura Architekci.  Architekci dla eksperymentalnego osiedla Nowe Żerniki czyli WUWA2 zaprojektowali w sumie cztery bryły, w różnych lokalizacjach osiedla oraz o innej architekturze, wnętrzach, a także programem funkcjonalnym. Architektura każdej z brył od największej (XL) do najmniejszej (S), to próba zdefiniowania przez architektów budynków, które jest nie tylko miejscem do życia i mieszkania, ale też częścią większego założenia, bazującego na podstawowych, społecznych więziach.

Nowe Żerniki - XL czyli trzonowiec – zobaczcie projekt na osiedlu WUWA2

Bryła trzonowca jest jednym z bardziej charakterystycznych budynków na osiedlu Nowe Żerniki. Jest on punkt orientacyjny i przestrzenna dominanta osiedla, widoczna z daleka. Jego bryła bazuje na eksperymentalnym, wrocławskim projekcie z lat 60. ubiegłego wieku. Architektura trzonowca jest próbą reaktywacji legendarnego trzonolinowca. Architektura trzonowca sprawia, że jego bryła to wyzwanie rzucone przez architektów  zamkniętym i strzeżonym osiedlom. Nietypowa konstrukcja jednego z budynków wchodzących w skład Nowych Żernik umożliwiła uwolnienie parteru i scalenie ulicy z wewnętrznym, zielonym podwórkiem, na którym architekci zaprojektowali plac zabaw. Parter budynku jest miejscem, w którym mieszkańcy mogą integrować się. Dodatkowo scala wizualnie i funkcjonalnie wnętrze całego kwartału z sąsiednimi parcelami.

Nowe Żerniki – trzonowiec projektu KMA Kabarowski Misiura Architekci

Konstrukcja trzonowa bryły pozwala na dowolny podział każdej z 4 kondygnacji o powierzchni 230 mkw. Dzięki temu rozwiązaniu rzut każdego piętra jest elastyczny i umożliwia swobodną aranżację poszczególnych mieszkań: bez problemu można je łączyć czy zmieniać funkcje (np. z mieszkalnej na biurową). Duże okna zapewniają dobre doświetlenie architektury wnętrz. Dodatkowo każde mieszkanie ma duży taras dający możliwość powiększenia powierzchni mieszkania: po rozsunięciu okien taras staje się integralna częścią pokoju.  Parking znajduje się pod ziemią, nie zajmuje więc powierzchni wokół budynku, która w całości może zostać przeznaczona na rekreację.

WUWA2 – budowa trzonowca

Do budowy bryły projektu KMA Kabarowski Misiura Architekci użyte zostaną prefabrykaty, stropy masywne grzejno-chłodzące szklenia o podwyższonym standardzie termicznym oraz zblokowane piony instalacyjne w centralnym trzonie.

Zdjęcia: OMI Media Production
Data publikacji: 20.06.2013 11:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!