archirama.pl

Architektura Wrocławia. Nowoczesna bryła biurowca w pobliżu Dworca PKP we Wrocławiu, projektu Maćkow Pracownia Projektowa

Architektura Wrocławia. Bryła 14-kondygnacyjnego biurowca przypomina zbiór zszytych ze sobą pudełek. Zobaczcie dynamiczną  architekturę bryły, przeznaczoną na biura, hotel i przestrzenie handlowe.

Architektura Wrocławia. Nowoczesna bryła biurowca w pobliżu Dworca PKP we Wrocławiu, projektu Maćkow Pracownia Projektowa

Architektura Wrocławia. Bryła 14-kondygnacyjnego biurowca przypomina zbiór zszytych ze sobą pudełek. Zobaczcie dynamiczną architekturę bryły, przeznaczoną na biura, hotel i przestrzenie handlowe.

Fot: materiały prasowe

Architektura Wrocławia. Bryła biurowca powstaje w miejscu dawnego dworca autobusowego, niedaleko dzisiejszego Dworca Głównego PKP. Do tej pory teren dworca pozostawał niezagospodarowany. Niedługo ma się to zmienić. Powierzchnia użytkowa całego kompleksu, przeznaczonego pod biura, hotel i usługi wyniesie ponad 25 tys. mkw. Inwestorem jest firma Wisher Enterprise, która realizuje także proces powstawania pobliskiego placu na rogu ulic Małachowskiego i Dworcowej (również projektu Maćkow Pracownia Projektowa).

Bryła biurowca według projektu architektów z Maćkow Pracownia Projektowa

Architektura bryły biurowca została dostosowana do potrzeb przyszłych użytkowników, zarówno pracowników, gości hotelu, jak i odwiedzających kompleks klientów. Założeniem, jakie postawili sobie projektanci było stworzenie architektury, która nawiązywałaby do historii Wrocławia - stolicy Dolnego Śląska.

Bryła budynku podzielona na dwa segmenty

Architektura bryły budynku będzie składała się z dwóch segmentów: z części o wysokości 14 kondygnacji i drugiej, niższej z 6 kondygnacjami. W wyższym segmencie zostaną zlokalizowane biura, niższa zaś przeznaczona jest pod usługi i handel. W tej części powstanie także hotel i centrum konferencyjne. W podziemiach obiektu znajdzie się dwupoziomowy parking, który pomieści 184 samochody.

Geometryczne bryły połączone zszywkami

Architekci z Maćkow Pracownia Projektowa podzielili obiekt na geometryczne bryły, których krawędzie rozmijają się ze sobą i stwarzają wrażenie jakby były nierówno poustawianymi pudełkami. Tym sposobem pomiędzy poziomami budynków utworzyła się gra świateł. Wysoka 14-kondygnacyjna część obiektu została zaprojektowana jako trzy poprzesuwane względem siebie „pudełka”, zetknięte ze sobą w jednym narożniku. Tym sposobem nowoczesna, przeszklona  bryła nabrała dynamicznego charakteru. Aby wydobyć wrażenie smukłości architekci z Maćkow Pracownia Projektowa podzielili prostą fasadę pionowymi liniami, które kontrastują z architekturą biurowca i sprawiają wrażenie zszytych ze sobą kondygnacji.

Niższy segment bryły- handel i usługi, wyższy-biura

Inwestorzy planują uruchomienie w budynku trzygwiazdkowego hotelu. Na parterze i pierwszym piętrze  mieścić się będzie ogólnodostępna część hotelowa, natomiast na wyższych piętrach znajdą się 133 pokoje dla gości. Ponadto na parterze działać ma restauracja, a na piętrze centrum konferencyjne, składające się z ośmiu sal. Z niższej części budynku będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Powstaną tam bowiem lokale handlowe i usługi. Na dwunastu kondygnacjach bryły, w części niższej oraz wysokiej zlokalizowane będą biura. Atutem kompleksu będzie także jego dogodna lokalizacja - w samym centrum Wrocławia blisko Starego Miasta.

Konkurs na nazwę nowej bryły we Wrocławiu

Bryła kompleksu nie ma jeszcze swojej nazwy. Inwestor chce aby o nazwie zdecydowali mieszkańcy Wrocławia. W tym celu planuje rozpisać konkurs na nazwę obiektu, która odzwierciedlałaby jego charakter. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2014 roku. Jej koszt wyniesie 113 ml zł

METRYKA PROJEKTU
Wielofunkcyjny kompleks biurowo-hotelowo-usługowy przy ul. Plac Konstytucji 3 Maja
Autor projektu: Maćkow Pracownia Projektowa
Inwestor: Wisher Enterprise
Inwestor zastępczy: Biuro Obsługi Inwestycji Budowlanych „ALWAR”
Generalny wykonawca: Karmar S.A
Wysokość budynku: część wysoka54,65 m(część średniowysoka24,8 m)
Całkowita powierzchnia budynku: 30 tys. 516 mkw.
Powierzchnia użytkowa budynku: 25 tys. 028 mkw
Koszt inwestycji: 113 mln zł.
Planowany termin zakończenia budowy: III kwartał 2014 r

 

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 30.07.2013 12:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!