Architektura Wrocławia wzbogaci się wkrótce o nową ciekawą realizację autorstwa S3NS Architektura. Działka, na której budowany jest obecnie powstaje ten dom jednorodzinny zlokalizowana jest w dzielnicy mieszkalnej Oporów. W jej sąsiedztwie znajdują się budynki o niejednolitej architekturze, wznoszone na przestrzeni lat 1930 – 2013 lat. Jednym z charakterystycznych elementów okolicy jest bogaty drzewostan obfitujący w wysokie drzewa iglaste, oraz architektura budynków nieprzekraczająca 11 metrów z ujednoliconymi szerokościami frontów.
Architektura domu projektu S3NS
Architektura domu projektu S3NS Architektura powstawała przez 3 lata. W tym czasie inwestor wybierał spośród kilku różnych koncepcji. Zakładały one jednakowy program użytkowy, ale różne ukształtowanie funkcji budynku, oraz inne formy bryły. Finalnie zdecydowano o budowie nowoczesnego domu z dachem płaskim. Intencją architektów było stworzenie nieskomplikowanej architektury o funkcjonalnym, wygodnym wnętrzu, rozwiązującym problemy i ograniczenia działki i wykorzystującym wszelkie atuty i szanse wynikające z lokalizacji i usytuowania budynku na działce.
Projekt nowoczesnego dom wpisany w zadrzewioną działkę
Do podstawowych problemów, z którymi musieli zmierzyć się architekci były ograniczenia w postaci istniejących starych drzew. Pomiędzy nimi należało wpisać bryłę budynku, nie tracąc przy tym cennej użytkowej powierzchni. Innym problemem były ograniczenia wynikające z wysokiego poziomu instalacji prowadzonych w przylegającej do działki drodze. Ze względu na te ostatnie architekt zdecydował o zaprojektowaniu piwnicy budynku z posadzką wyniesioną ponad poziom kanalizacji deszczowej w ulicy.
Rozwiązania funkcjonalne architektury wnętrza
Architekturę wnętrz domu podzielono na 3 niezależne poziomy funkcjonalne. Najniższy to piwnica, w której umieszczono część techniczną i garaż na dwa samochody. Wejście do niej wiedzie z na poziom niskiego parteru bezpośrednio do strefy kuchni. Główna część użytkowa nowoczesnego domu to poziom parteru podzielony na dwie przestrzenie o dwóch różnych wysokościach pomieszczeń. W strefie wyższej umieszczono salon połączony z jadalnią i kuchnią. Wnętrze to otwarte jest panoramicznym oknem na południe, oraz z drugiej strony na zadrzewiony ogród od zachodu. Ze strefy wypoczynkowej można przejść bezpośrednio do połączonej z nią strefy pracy, która została wyniesiona względem salonu o kilkadziesiąt centymetrów, zaś okna w tej części parteru otwierają się na stronę wschodnią, od strony drogi. W tej części znajdują się strefa wejściowa z garderobą, niewielką łazienką oraz reprezentacyjnymi głównymi schodami prowadzącymi na piętro do części prywatnej domowników. Schody zaprojektowano na ścianie północnej, jako ozdobny mebel umieszczony na tle dużego okna. Takie rozwiązanie jest oryginalną ozdobą we wnętrzu salonu. Trzeci poziom to pokoje dzieci z oknami wychodzącymi na południe, z odrębną łazienką, oraz sypialnia rodziców z wydzieloną garderobą i dużą łazienką. Korytarz na piętrze, ukośnie biegnąca na planie ściana oraz doświetlający schody od góry świetlik nadają tej niewielkiej przestrzeni ekspresji.
Energooszczędny nowoczesny dom
Jednym z głównych założeń projektu było wybudowanie budynku odpowiadającego założeniom energooszczędnym – pasywnym. Zastosowano grube przegrody termczne z materiałów o najniższym na rynku współczynniku przenikania ciepła w tym ciepłe przeszklenia.Kolory bieli i czerni na elewacjach zostały wybrane z myślą o wyeksponowaniu zieleni na działce, innymi słowy budynek z jego neutralnymi kolorami i materiałami ma stanowić jedynie tło dla otaczających go drzew.
METRYKA OBIEKTU
Dom jednorodzinny „3 Poziomy Domu”
Lokalizacja: Wrocław - Oporów,
Inwestor: prywatny
Projektant: Igor Kaźmierczak - S3NS Architektura,
Współpraca: Grzegorz Zub, Jarosław Jakimczyk (konstrukcje)
Projekt: 2013
Powierzchnia użytkowa: 290mkw
Status: w budowie
Planowane zakończenie budowy: wrzesień 2014

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
