archirama.pl

Architektura współczesna Centrum Badawczego Parku Narodowego w Kanadzie

W kanadyjskiej prowincji Quebec znanej jako ośrodek narciarski wznosi się bryła reprezentująca Park Narodowy Mont-Tremblant, w którym się znajduje. Jest to Centrum Badawcze zlokalizowane w sercu Parku Narodowego. Architektura współczesna została zaprojektowana tak, aby odsłaniać wspaniały widok na jezioro Monroe i okoliczne góry

Architektura współczesna Centrum Badawczego Parku Narodowego w Kanadzie. Elewację z centralnym oknem ożywia lustro, które odbija okoliczną zieleń i niebo  autor: Smith Vigeant Architectes, fot. Stépha

Architektura współczesna Centrum Badawczego Parku Narodowego w Kanadzie. Elewację z centralnym oknem ożywia lustro, które odbija okoliczną zieleń i niebo

autor: Smith Vigeant Architectes, fot. Stéphane Brugger

aa

Drewniana architektura i elewacja z lustrem

Bryłę Centrum Badawczego dla Parku Narodowego stworzyli projektanci z pracowni architektonicznej Smith Vigeant Architectes. Obiekt składa się z trzech odrębnych części: amfiteatru, części serwisowej obsługującej obiekt oraz „strefy odkrywczej”. W budynku znajduje się m. in. duża sala multifunkcjonalna, recepcja, sklep dwa osobne wejścia oraz pomieszczenia pomocnicze w strefie serwisowej.

Drewniane ściany, dach i podłoga osłonięte są pokaźnych rozmiarów baldachimem, wykonanym również z drewna. Architektura drewniana jest kontynuacją lasu. Aby podkreślić, że budynek jest hołdem dla Parku Narodowego i Matki Natury architekci zaprojektowali elewację z lustrem. Lustrzana powierzchnia odbija niebo i roślinność otoczenia potęgując atrakcyjny efekt wizualny. Bogactwo natury, jej kolory i tekstury odzwierciedlone są użyciem różnorodnych gatunków drewna, zarówno na elewacjach jak i we wnętrzach.

Unikalna forma bryły budzi zmysły i zaprasza do odkrywania, co jest głównym celem Centrum Badawczego. Niestandardowe kształty i otwarcia we wnętrzach współgrają z naturalnym światłem tworząc niesamowitą, dynamiczną grę światłocieni.

Obiekt otrzymał nagrodę główną w 4. edycji konkursu Prix d’excellence CECOBOIS 2014 w kategorii Interior Design. Wygrał również konkurs Sustainable Design Award oraz nagrodę Jury Favourite w kanadyjskim konkursie ICCA-CISC Design 2013.

Projekt: Centre de découverte du Parc National du Mont-Tremblant
Lokalizacja: Mont-Tremblant National Park (QC) Kanada
Architekci: Architectes Smith Vigeant
Zespół: Daniel Smith, Anik Malderis Julien Gouin-Charbonneau, Karine Renaud, Cindy Neveu Stephan Vigeant
Architekci krajobrazu: VLAN
Wykonawca: CRT Construction Inc.
Powierzcnia: 600 mkw
koszt: 2,8 mln $
Data zakończenia: 08/2014

Milena Glinojecka

Data publikacji: 14.11.2014 09:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!