„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura współczesna Gdańska: pomysły na Plac Inwalidów Wojennych

  • Komentarze

Architektira współczesna Gdańska: Plac Inwalidów Wojennych w Gdańsku

Jedna z propozycji zagospodarowania przestrzeni publicznej Placu Inwalidów w Gdańsku

Fot: Biuro Rozwoju Gdańska

Konsultacje społeczne, konkurs architektoniczny, wystawa projektów koncepcyjnych – trwa dyskusja o zagospodarowaniu przestrzeni publicznej w Gdańsku

Plac Inwalidów Wojennych to niezagospodarowana przestrzeń publiczna w centrum Oliwy, niedaleko parku i Pałacu Opatów. Kiedyś w tym miejscu znajdowała się pętla tramwajowa kończąca linię prowadzącą z Wrzeszcza. Doskonałe położenie obecnie nie jest wykorzystywane w pełni – przestrzeń zajmuje parking - ale w przyszłości ta sytuacja ma się zmienić.
W wyniku wewnętrznego konkursu w Biurze Rozwoju Gdańska powstało kilkanaście projektów. Własne pomysły wizję przygotował również Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków. Współczesna architektura, obiekty handlowe i usługowe, zieleń miejska - o ostatecznej decyzji i wyborze jednej z koncepcji mają zadecydować konsultacje społeczne.
Dwadzieścia koncepcji zagospodarowania placu inwalidów zaprezentowanych zostanie na wystawie w dawnej Księgarni przy ul. Opata J. Rybińskiego.

Ekspozycja czynna jest od 6 do 17 lutego 2015. Wernisaż zaplanowano na 18.00. Księgarnia mieści się przy ulicy Opata J. Rybińskiego 25, w Galerii „Warzywniak”. Prace oglądać można codziennie między 13.00 a 19.00.
Wystawa ma zapoczątkować dyskusję o przyszłej formie i funkcjach placu. Zwieńczeniem wystawy będzie dyskusja zaplanowana na 17 lutego na 18.00. Dyskusję poprowadzą Andrzej Stelmasiewicz Wspólnota Gdańska oraz Tomasz Strug z Rady Dzielnicy Oliwa. Na otwarciu wystawy i na debacie będą obecni przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, organizatora wystawy.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Biuro Rozwoju Gdańska
Data publikacji: 5.02.2015 15:30
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.