archirama.pl

Architektura współczesna Gdańska: pomysły na Plac Inwalidów Wojennych

Konsultacje społeczne, konkurs architektoniczny, wystawa projektów koncepcyjnych – trwa dyskusja o zagospodarowaniu przestrzeni publicznej w Gdańsku

Architektira współczesna Gdańska: Plac Inwalidów Wojennych w Gdańsku

Jedna z propozycji zagospodarowania przestrzeni publicznej Placu Inwalidów w Gdańsku

Fot: Biuro Rozwoju Gdańska

Plac Inwalidów Wojennych to niezagospodarowana przestrzeń publiczna w centrum Oliwy, niedaleko parku i Pałacu Opatów. Kiedyś w tym miejscu znajdowała się pętla tramwajowa kończąca linię prowadzącą z Wrzeszcza. Doskonałe położenie obecnie nie jest wykorzystywane w pełni – przestrzeń zajmuje parking - ale w przyszłości ta sytuacja ma się zmienić.
W wyniku wewnętrznego konkursu w Biurze Rozwoju Gdańska powstało kilkanaście projektów. Własne pomysły wizję przygotował również Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków. Współczesna architektura, obiekty handlowe i usługowe, zieleń miejska - o ostatecznej decyzji i wyborze jednej z koncepcji mają zadecydować konsultacje społeczne.
Dwadzieścia koncepcji zagospodarowania placu inwalidów zaprezentowanych zostanie na wystawie w dawnej Księgarni przy ul. Opata J. Rybińskiego.

Ekspozycja czynna jest od 6 do 17 lutego 2015. Wernisaż zaplanowano na 18.00. Księgarnia mieści się przy ulicy Opata J. Rybińskiego 25, w Galerii „Warzywniak”. Prace oglądać można codziennie między 13.00 a 19.00.
Wystawa ma zapoczątkować dyskusję o przyszłej formie i funkcjach placu. Zwieńczeniem wystawy będzie dyskusja zaplanowana na 17 lutego na 18.00. Dyskusję poprowadzą Andrzej Stelmasiewicz Wspólnota Gdańska oraz Tomasz Strug z Rady Dzielnicy Oliwa. Na otwarciu wystawy i na debacie będą obecni przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, organizatora wystawy.

Autor: KZ
Zdjęcia: Biuro Rozwoju Gdańska
Data publikacji: 5.02.2015 15:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!