Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura współczesna hotelu LINX – apartamenty przy lotnisku w Rio de Janeiro

  • Komentarze

Hotel LINX przy lotnisku w Rio de Janeiro. Apartamenty zaprojektowano już na parterze  autor: OSPA Arquitecto e Urbanismo

Hotel LINX przy lotnisku w Rio de Janeiro. Apartamenty zaprojektowano już na parterze

autor: OSPA Arquitecto e Urbanismo

Hotel jest owocem pracy architektów z pracowni architektonicznej OSPA z Brazylli. W tym projekcie apartamenty zaprojektowane są już na parterze bryły. Było to spowodowane wymogami dotyczącymi maksymalnej wysokości budynku, która ograniczona była ze względu na niedaleką odległość od lotniska

Architektura współczesna hotelu przy lotnisku

Projekt hotelu LINX w Rio Janeiro został w 2013 roku wyróżniony nagrodą ABCIC Prize (Brazilian Association Industrialized Concrete Construction)

Powierzchnia budynku to ok. 10 tysięcy mkw. Projekt zlokalizowany jest niedaleko lotniska a więc głównymi lokatorami w hotelu mają być z założenia turyści i podróżujący samolotem i ludzie biznesu. Program użytkowy hotelu rozmieszczony jest w 2 oddzielnych budynkach połączonych ze sobą na poziomie 2 pierwszych kondygnacji. Mniejsza bryła zajmuje strefę obsługi hotelowej natomiast obiekt główny mieści pokoje gościnne.

Wysokość hotelu była ograniczona z uwagi na bliskość przelatujących nad nim samolotów. Z tego względu apartamenty zostały zaprojektowane już na parterze, który przeważnie jest przeznaczony na recepcję i pomieszczenia pomocnicze. Dzięki temu uzyskano 162 apartamenty hotelowe rozmieszczone na 6 piętrach – od parteru do piętra piątego.

Zadaszony parking prowadzi gości hotelowych do holu w mniejszym budynku, gdzie znajduje się strefa recepcyjna. Obiekt ten ma dwa piętra. Na parterze znalazły się pomieszczenia obsługujące hotel oraz recepcja i kawiarnia. Antresola zapewnia z dostęp do tarasu z basenem oraz baru i siłowni z szatniami, a także do pomieszczeń mieszkalnych. W tylnej części parteru zlokalizowane zostały natomiast pokoje pomocnicze.

Ponieważ prace budowlane musiały z jakichś względów być wykonane dość szybko łazienki były dostarczane do hotelu w modułach. Struktura hotelu wykonana jest głównie z prefabrykowanych, betonowych elementów – co również przyspieszyło proces budowy.

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 31.10.2014 15:25
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.