archirama.pl

Zaha Hadid i nowa bryła jej projektu. Architektura współczesna nowej siedziby Isaam Fires Institute w Libanie

The Issam Fires Institute to niezwykłe dzieło stararchitektki Zahy Hadid. Bryła powstała na terenie kampusu uniwersyteckiego w Libanie. Funkcjonuje jako otwarta przestrzeń dla ludzi biorących udział w polityce kraju. Instytut ma na celu inicjowanie badań naukowych i poszerzenie stosunków międzynarodowych w świecie arabskim

The Issam Fires Institute - Zaha Hadid

The Issam Fires Institute - Zaha Hadid

Obiekt powstał z potrzeby rozwiązywania problemów społecznych. Debaty poruszane w budynku IFI dotyczą problemów, takich jak zmiana klimatu, problem z żywnością i brakiem wody pitnej, problem uchodźców, rozwój młodzieży oraz wiele innych.

Architektura współczesna nowego centrum interakcji i dialogu

W samym sercu uniwersytetu wzniosła się bryła nowego budynku Zahy Hadid. W zachodniej i wschodniej części obiektu pokrytego betonem architektonicznym, na parterze, ulokowane są sale seminaryjne i sale spotkań. Czytelnia, sala warsztatów i pokoje badawcze znajdują się na wyższych kondygnacjach, zawieszone nad zewnętrznym dziedzińcem. Audytorium, które pomieści 100 użytkowników znajduje się pod ziemią. Na dachu znajduje się taras, na którym przemęczeni studenci i profesorowie mogą odpocząć podziwiając widoki. Powierzchnia budynku to 3 000 mkw. Część budynku podniesiona jest ponad poziom terenu, dzięki czemu można było zachować istniejące ciągi komunikacyjne oraz zastany krajobraz.

Tak jak inne obiekty w kampusie, budynek wykonany jest z betonu. Starachitektka i architekci z biura Zaha Hadid zaprojektowali aktywne systemy recyklingu i technologie wodne, dzięki którym zmniejszono negatywne oddziaływanie budynku na środowisko do minimum. Warto zauważyć, że dzięki podniesieniu znacznej części budynku wysoko, ponad poziom parteru, oszczędzono dużo przestrzeni naturalnej niezbędnej użytkownikom kampusu.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 17.06.2014 14:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!