Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura współczesna odpowiedzią na problemy cywilizacyjne? Relacja z konferencji „Miasta na starość”

 • Komentarze

Banner konferencji pt. Mista na starość - mieszkanie w starzejacym się społeczeństwie".

Banner konferencji pt. Mista na starość - mieszkanie w starzejacym się społeczeństwie". Podczas konferencji dyskutowano nad zmianami w architekturze miast, tak aby przystosować je do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Fot: Iza Małachowska-Coqui

W 2050 roku co drugi Polak będzie miał ponad 50 lat.  W związku z tym będziemy potrzebowali specjalnych przystosowań, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Tworzenie miast przystosowanych do potrzeb osób starszych było tematem konferencji architektów pt. „Miasta na starość”

Aranżacja wnętrz, czyli jak dostosować mieszkanie do potrzeb osób starszych

Architekci, którzy wzięli udział w konferencji pt. „Miasta na starość – mieszkanie w starzejącym się społeczeństwie” dyskutowali na temat nowych rozwiązań zapewniających osobom starszym komfort życia. Często powoływano się na doświadczenia Niemiec, które wprowadziły w swoim państwie kompleksową opiekę nad seniorami. Przewiduje się, że do 2020 roku koszt niemieckich inwestycji w domy opieki nad seniorami będzie wynosił aż 17,7 mld euro. Ponadto alarmujące jest, że wiele z takich instytucji do roku 2020 zniknie z powodu swojej nierentowności i niedopasowania do potrzeb osób starszych. Nierentowność ta może wynikać z błędnej koncepcji przestrzennej obiektu i nieodpowiedniego standardu, jak również może mieć podłoże w złych systemach pielęgnacyjnych ośrodka.

Architektura wnętrz i miasta specjalnie dla seniora

Ośrodki i mieszkania dla seniorów są najczęściej otoczone ogrodem, który umożliwia aktywność ruchową jego mieszkańcom. Przewiduje się, że w przyszłości zabraknie młodych osób do opieki w tego typu ośrodkach, dlatego coraz częściej mówi się o konieczności przystosowywania dla potrzeb osób starszych mieszkań, w których żyją na co dzień. W Niemczech został wprowadzony specjalny system kredytowy, dzięki któremu można zamontować windę, przebudować kuchnię czy kupić specjalne wyposażenie do łazienki. Podczas dyskusji panelowej podniesiono także problem „miast na starość” czyli przystosowań dla osób starszych, niepełnosprawnych czy samotnych matek tak, aby osoby te czuły się komfortowo w miastach, w których mieszkają. W obręb tego zagadnienia wchodzą m.in. możliwość usług czy opieki lekarskiej w odległości pieszego spaceru czy problemy komunikacji miejskiej. Na rynku mieszkaniowym powinny być ponadto dostępne w większym zakresie mieszkania małe i na niskich piętrach, często poszukiwane właśnie przez osoby starsze i samotne.

Formy pomocy seniorom

 W miastach uniwersyteckich funkcjonuje forma pomocy seniorom tzw. mieszkanie za pomoc. Za duże dla osoby starszej mieszkanie wynajmuje się studentom za darmo lub za niewielka opłatą, a w zamian ustala się liczbę godzin do odpracowania na przykład przy czytaniu czy robieniu zakupów. W Niemczech funkcjonuje także instytucja tzw. wspólnot mieszkalnych, czyli mieszkania dzielonego przez grupę od 6 do 12 pensjonariuszy z wydzieloną częścią wspólną. Każdy mieszkaniec może lecz nie musi wykorzystywać części wspólnej. Czasami zatrudniana jest tez osoba do wspomagania seniorów w życiu codziennym. Dużym ułatwieniem są nawet drobne zmiany w wyposażeniu dotychczasowego mieszkania, takie jak maty antypoślizgowe w łazience, o czym niedawno pisaliśmy. Poza tym coraz częściej także i w Polsce powstają we wspólnotach mieszkaniowych tzw. kluby seniora, które chronią seniorów przez samotnością na starość.

 

Agnieszka Ochenkowska

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006

  Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej

Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: Iza Małachowska-Coqui
Data publikacji: 12.08.2014 12:41
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.