archirama.pl

Drewniane konstrukcje „kokonów” - port lotniczy w Azerbejdżanie

Architekturę wnętrz Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Hejdara Alijewa w stolicy Azerbejdżanu zaprojektowała renomowana pracownia Autoban ze Stambułu. Przestrzeń terminalu lotniczego wypełniają bryły o drewnianej konstrukcji przypominające „kokony”

Wnętrza Portu Lotniczego w Azerbejdżanie. Konstrukcja drewniana kokonów pokryta jest dębem amerykańskim

Wnętrza Portu Lotniczego w Azerbejdżanie. Konstrukcja drewniana kokonów pokryta jest dębem amerykańskim

Fot: Studio AUTOBAN

Terminal lotniczy o nietypowej architekturze wnętrz – bryły drewnianych „kokonów”

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Hejdara Alijewa w stolicy Azerbejdżanu otwarto we wrześniu 2014. W tym samym roku architektura wnętrz terminalu lotniczego została wyróżniona nagrodą Red Dot Award. Głównym motywem wystroju są efektowne „kokony” o konstrukcji drewnianej pokryte fornirem z białego dębu amerykańskiego.

Projektanci z pracowni architektonicznej studio Autoban ze Stambułu postanowili stworzyć projekt architektury wnętrz lotniska, który wyróżni port lotniczy na tle innych. Utarty schemat tego typu obiektów to chłodne przestrzenie, w których dominuje biel i uniwersalność. Wnętrza Portu Lotniczego w mieście Baku – stolicy Azerbejdżanu są inne. Elementy wyposażenia wykonano z m.in. drewna, kamienia i miękkich tkanin. Meble podkreślono dodatkowo ciepłym światłem. Ideą było odejście od stereotypu projektowania lotnisk oraz odzwierciedlenie kultury i wartości Azerbejdżanu.

Kluczowymi dla nas konceptami były ciepło i gościnność. Aby osiągnąć ten efekt wyszliśmy od architektonicznej interpretacji terminalu do zabawy małymi formami, które oswajają tę gigantyczną przestrzeń i wprowadzają do niej przyjazną atmosferę. Tak powstał pomysł, by stworzyć wewnątrz obiektu wrażenie bezpiecznego kokonu. Nowy terminal spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem – słyszymy, że pasażerowie nie czują się w nim jak na lotnisku, co uważamy za wielki komplement. – mówi Sefer Çağlar, współzałożyciel studio Autoban

Architekci osiągnęli ten cel projektując m. in. moduły w konstrukcji drewnianej, którymi wypełnili przestrzeń lotniska. Różnych rozmiarów bryły przypominające „kokony” przyczyniają się do tworzenia przyjaznej atmosfery spotkań wewnątrz portalu lotniczego. Jest ich łącznie 16 – jedenaście o litej konstrukcji drewnianej wykończonej panelami z dębu amerykańskiego oraz pięć brył otwartych. Znajdują się w nich kawiarnie, bar, sala zabaw dla dzieci, SPA, sklep muzyczny, księgarnia, a także przechowalnia bagażu. Funkcje można dowolnie zmieniać wraz z rozwojem portu lotniczego w Azerbejdżanie.

Kokony wykończone okładziną z amerykańskiego dębu białego wykonane zostały w Ankarze. Największy z nich został obłożony 2050 panelami w 40 rozmiarach. Nad produkcją czuwał sztab profesjonalistów z wydziału inżynierii politechniki METU. Montaż miała miejsce na terenie lotniska. Z tarcicy i forniru dębu amerykańskiego, zabejcowanego na ciemny kolor, wykonano także stoliki i krzesła.

Projektanci ze studio Autoban zaprojektowali kokony przy pomocy programów AutoCAD i Rhinoceros. Powstałe bryły 3D zostały wklejone w projekt architektury wnętrz w programie 3DS. W pracowni Autoban wydrukowano trójwymiarowe modele otwartych konstrukcji kokonów. Nastepnie firma MAPA zbudowała te modele w skali 1:1 po to, by poddać kokony specjalnym testom.

Milena Glinojecka


Zdjęcia: Studio AUTOBAN
Data publikacji: 12.12.2014 16:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!