Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura współczesna w Bukareszcie – apartamenty inne niż wszystkie

 • Komentarze

„Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura

„Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura

 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Widok od strony wewnętrznego dziedzińca
 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Klatka schodowa
 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Tarasy przy apartamentach
 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Wnętrze apartamentu o wysokości dwóch kondygnacji
 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Wysoki apartament z antresolą

Jednym z największych problemów we współczesnym Bukareszcie jest szybki rozwój centrum, a co za tym idzie – zagęszczenie zabudowań na tym obszarze. Projekt budynku wielorodzinnego o nazwie „Urban Spaces” jest odpowiedzią na ten problem


„Urban Spaces” – apartamenty zaprojektowane w każdym detalu

Zlokalizowany w centrum Bukaresztu obiekt wielorodzinny został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną ADN Birou de Arhitectura. Jego powierzchnia to 8537 mkw. Bryła ulokowana jest pomiędzy różnej wielkości i gęstości zabudową, w otoczeniu wąskich działek i niewielkich uliczek. Architektura współczesna w wykonaniu rumuńskich architektów sąsiaduje z wyjątkowo różnorodnymi obiektami – starymi, nowymi, o różnej skali i funkcji. Okazuje się, że sama również taka jest.

W całym tym architektoniczno-urbanistycznym chaosie budynek „Urban Spaces” zachowuje swoją własną skalę, przy czym stara się jednocześnie wpisać w specyficzny „kolaż” otoczenia. Różnorodnie ukształtowane poziomy kondygnacji i tarasów poszerzają wizualnie budynek, który „wciśnięty” jest na stosunkowo niewielką działkę ze słabymi możliwościami widokowymi.  

Projekt jest odbiciem potrzeb współczesnej metropolii, w której funkcjonują niewielkie i przypadkowo porozrzucane przestrzenie. Architekci „poukładali” te pomieszczenia w... różnorodny sposób. Apartamenty zaprojektowane są  w sposób wyjątkowo indywidualny i staranny, a nie jak to zwykle bywa – metodą typu „kopiuj-odbij-wklej”. Każdy szczegół, detal, widok z okna, czy połączenie klatek schodowych – są przemyślane.

Mieszkania różni od siebie nie tylko wielkość, ale również typologia. Niektóre z nich są rozmieszczone standardowo na jednej kondygnacji, ale są tu również i takie apartamenty, które rozciągają się np. na 3 piętra (w układzie pionowym i poziomym) i posiadają prywatne dziedzińce czy zielone tarasy o różnych rozmiarach. Są tu zarówno kawalerki, mieszkania typu studio, jak i posiadłości  z czterema sypialniami. Przestrzenie prywatne uzupełniają przestrzenie wspólne – tarasy kryte i otwarte, partyroom-y, przestrzenne hole itp. Dodatkowo, na parterze znajdują się lokale handlowo-usługowe, i pracownie do wynajęcia, z dwustronnym wyjściem – na ulicę i na wewnętrzny dziedziniec.

Cały projekt charakteryzuje się dużą elastycznością i różnorodnością, co pozwala m. in. na poziome i pionowe łączenia różnych jednostek mieszkalnych. Najbardziej interesujący jest fakt, że w obiekcie jest w sumie 77 lokali mieszkaniowych i aż 50 typów różnych apartamentów.

Projekt został wyróżniony w ścisłej 40-tce finalistów Mies van der Rohe Award 2015.

 

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.