Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura współczesna w Tokio: apartamentowiec KURO

  • Komentarze

Architektura współczesna w Tokio: apartamentowiec KURO autorstwa KINO Architects

Architektura współczesna w Tokio: apartamentowiec KURO autorstwa KINO Architects

Fot: Daici Ano

Apartament KURO to architektura współczesna zlokalizowana w centrum handlowej części Tokio. Prostopadle do ulicy, na której znajduje się bryła budynku przebiega linia torów tramwajowych. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna KINO Architects

Architektura współczesna w Tokio - Bryła KURO

Na pierwszy rzut oka apartament KURO przypominać może niewielki biurowiec ze względu na lokalizację - tuż przy ulicy, obok torów tramwajowych, oraz przez samą formę architektury współczesnej typowej dla obiektów biurowych.  Jest to jednak budynek mieszkalny z funkcją usługową. Mylne wrażenie nie dotyczy wyłącznie funkcji. Elewacje w obiekcie są zbudowane z materiału, którego nikt by się tu nie spodziewał. Autorem projektu jest pracownia architektonicznaKINO Architects.

Parter w budynku o wdzięcznej japońskiej nazwie KURO zajmuje kuchnia i knajpa ze sklepem „noodle shop”. Pierwsze piętro to mieszkanie właściciela sklepu. Drugie i trzecie piętro natomiast przeznaczone jest na mieszkania pod wynajem.

Elewacje bryły która przypomina bardziej biurowiec niż apartamentowiec, pokryte są płytami OSB. Jest to widoczne jedynie z bliska. Z większej odległości budynek wygląda jak wykony z najwyższej klasy materiałów prestiżowy obiekt architektury współczesnej. Taki efekt uzyskano dzięki atrakcyjnej i niestandardowej formie bryły a także dzięki zabarwieniu płyt elewacyjnych z OSB na ciemny kolor. Okna, przeszklenia i balkony są zaakcentowane na elewacji poprzez wysunięcie i ustawienie pod kątem. Interesujące sa również same pasy elewacjach, które mają różną, przypadkową wysokość. To sprawia, że budynek jest wyjątkowy.

 

Nazwa obiektu: Budynek mieszkalny KURO
Lokalizacja: Tokio, Japonia
Przeznaczenie: apartametowiec
Kondygnacje: 4
Powierzchnia działki: 75 mkw
Powierzchnia całkowita: 215 mkwMilena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.