archirama.pl

Architektura współczesna w Tokio: apartamentowiec KURO

Apartament KURO to architektura współczesna zlokalizowana w centrum handlowej części Tokio. Prostopadle do ulicy, na której znajduje się bryła budynku przebiega linia torów tramwajowych. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna KINO Architects

Architektura współczesna w Tokio: apartamentowiec KURO autorstwa KINO Architects

Architektura współczesna w Tokio: apartamentowiec KURO autorstwa KINO Architects

Fot: Daici Ano

Architektura współczesna w Tokio - Bryła KURO

Na pierwszy rzut oka apartament KURO przypominać może niewielki biurowiec ze względu na lokalizację - tuż przy ulicy, obok torów tramwajowych, oraz przez samą formę architektury współczesnej typowej dla obiektów biurowych.  Jest to jednak budynek mieszkalny z funkcją usługową. Mylne wrażenie nie dotyczy wyłącznie funkcji. Elewacje w obiekcie są zbudowane z materiału, którego nikt by się tu nie spodziewał. Autorem projektu jest pracownia architektonicznaKINO Architects.

Parter w budynku o wdzięcznej japońskiej nazwie KURO zajmuje kuchnia i knajpa ze sklepem „noodle shop”. Pierwsze piętro to mieszkanie właściciela sklepu. Drugie i trzecie piętro natomiast przeznaczone jest na mieszkania pod wynajem.

Elewacje bryły która przypomina bardziej biurowiec niż apartamentowiec, pokryte są płytami OSB. Jest to widoczne jedynie z bliska. Z większej odległości budynek wygląda jak wykony z najwyższej klasy materiałów prestiżowy obiekt architektury współczesnej. Taki efekt uzyskano dzięki atrakcyjnej i niestandardowej formie bryły a także dzięki zabarwieniu płyt elewacyjnych z OSB na ciemny kolor. Okna, przeszklenia i balkony są zaakcentowane na elewacji poprzez wysunięcie i ustawienie pod kątem. Interesujące sa również same pasy elewacjach, które mają różną, przypadkową wysokość. To sprawia, że budynek jest wyjątkowy.

 

Nazwa obiektu: Budynek mieszkalny KURO
Lokalizacja: Tokio, Japonia
Przeznaczenie: apartametowiec
Kondygnacje: 4
Powierzchnia działki: 75 mkw
Powierzchnia całkowita: 215 mkwMilena Glinojecka

Autor: dzięki uprzejmości KINO Architects
Zdjęcia: Daici Ano
Data publikacji: 16.12.2014 15:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!