Od 18 marca do 17 sierpnia 2015 w wiedeńskim Centrum Architektury oglądac będzie można wystawę Wien. Die Perle des Reiches. Planen für Hitler (Wiedeń. Perła Rzeszy. Plany dla Hitlera). To pierwsza tak kompleksowa analiza budowlanych przedsięwzięć hitlerowców. Na przykładzie Wiednia kuratorzy przeanalizowali propagandowe i praktyczne cele przebudowy.
Przez lata przyjmowano, że Wiedeń nie odgrywał większej roli w planach Hitlera. Führer podobno nie lubił miasta, w którym nie udało mu się zostać artystą i żałował, że miasto nie zostało zniszczone podczas anschlussu Austrii. Rzeczywiście, to Linz miał stać się kulturalną stolicą rzeszy, miastem muzeów, teatrów i nowoczesnej techniki. Ale stolica Austrii nie mogła być zdegradowana do roli trzeciorzędnego ośrodka. Nowy, Wielki Wiedeń – Groß-Wien miał stać się drugim co do wielkości miastem kraju.
W związku z tym planiści opracowali koncepcje rozbudowy i przekształcenia miasta, od zabytkowych dzielnic po włączenie w system autostrad. Architektura została podporządkowana polityce. Urbanistyka była jednym z narzędzi, służących ekspansji nazistowskiego reżimu.
Przez lata faszystowska sztuka i urbanistyka były przez badaczy traktowane z dużą ostrożnością. Nie można jednak uznać kilkuletniego okresu za odizolowaną, zamkniętą całość. Niektóre koncepcje faszystowskich urbanistów doczekały się kontynuacji, inne były punktem odniesienia dla powojennych projektantów.
Wiedeń. Perła Rzeszy. Plany dla Hitlera
18 marca do 17 sierpnia 2015
Architekturzentrum Wien
Museumsplatz 1, Wiedeń, Austria
Kuratorzy wystawy: Ingrid Holzschuh, historyk architektury; Monika Platzer, kurator Centrum Architektury
Projekt ekspozycji: Gabu Heindl Architektur
Projekt graficzny: Toledo i Dertschei

- Socrealizm w Polsce
-
W świecie aplikacji na smartfony pojawiła się właśnie pozycja, którą powinien poznać każdy architekt czy miłośnik historii i architektury XX wieku. Nowy produkt to Archimapa - apalikacja ułatwiająca zwiedzanie architektury Warszawy więcej
-
Przegląd najważniejszych brył w architekturze Ameryki Łacińskiej XX wieku – od wielkich projektów po budynki jednorodzinne. Wystawa w Museum of Modern Art w Nowym Jorku więcej
- Brutalizm

- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Socrealizm w Polsce
- ARCHITEKTURA: Apka Archimapa - architektura Warszawy w aplikacji na smartfony
- ARCHITEKTURA: Współczesna architektura Ameryki Łacińskiej. Wystawa
- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Brutalizm
- TOP 10 ARCHIRAMY: Najwyższe socrealistyczne wieżowce na świecie – klony Pałacu Kultury