Bryła Domu Polskiego o powierzchni 561 mkw to współczesna interpretacja polskiej architektury ludowej nawiązującej do projektów kościółków krytych gontem, staropolskich dworów i skansenów z budynkami z bali drewnianych.
Architektura podporządkowana pięknej okolicy. Bryła z widokiem na jezioro
Dom Polski zlokalizowany jest na działce o powierzchni 31 arów w gminie Gródek nad Dunajcem. Dzięki posadowieniu posesji na jednym z najwyższych okolicznych wzniesień z każdego jej miejsca roztacza się piękny widok na górzystą okolicę oraz Jezioro Rożnowskie. Cała architektura domu wsparta jest na betonowej podstawie podpartej na stoku. Na nią architekci nadbudowali dwie bryły z charakterystyczną szklaną kondygnacją.
Nowoczesne wnętrza architekci podporządkowali pięknym widokom
Układ funkcjonalny nowoczesnych wnętrz domu architekci zorganizowali w taki sposób aby otworzyć bryłę na niesamowite widoki. Dlatego też całkowicie przeszkloną strefę dzienną architekci zaaranżowali na pierwszej kondygnacji. Architektura konstrukcji nośnej podtrzymująca zadaszoną bryłę została celowo pozbawiona wertykalnych kierunków. Taki zabieg sprawił, że wielospadowa forma architektoniczna domu wpisała się w otaczający ją krajobraz. Tutaj architekci zaprojektowali salon z kominkiem otwarty na taras, jadalnię oraz kuchnię.
Nowoczesne wnętrza – strefa prywatna w nadwieszonej bryle
W krytej gontem bryle architekci zlokalizowali strefę prywatną składającą się z pokoju dzieci, sypialni głównej połączonej z łazienką oraz garderobą i przyległą do sypialni antresolę otwartą na salon. Na samym szczycie konstrukcji zaś znalazł się pokój widokowy nawiązujący do brył strzelistych wież drewnianych kościółków.
Architektura wnętrza - parter strefa użyteczna
Na parterze w bryle zbudowanej z bali znalazła się strefa wejściowa, garderoba, druga kuchnia, łazienka oraz pokoje gościnne. Architekci tak zaprojektowali tę część Domu Polskiego, by w przyszłości mogła stanowić niezależną strefę mieszkalną. Nad garażem znajduje się zielony ogród widokowy dostępny przez sypialnię gościnną. Ma on być prywatnym ogródkiem dla wydzielonej odrębnej strefy mieszkalnej. W przyziemiu znajduje się biuro, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż.
Innowacyjne rozwiązania w nowoczesnych wnętrzach bryły
Architekturę budynku wyposażono w systemy ograniczające dostęp światła takie jak wysuwane rastry dodatkowo chroniące przed deszczem oraz zamykane okiennice. Oryginalne trójkątne okna w dachu sypialni i garderoby to współczesna interpretacja tradycyjnych lukarn.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
