archirama.pl

Architektura z nutką nostalgii. Zobacz projekt bryły i nowoczesne wnętrza projektu architektów z BXBstudio

Bryła najnowszego projektu architektów z BXBstudio nawiązuje stylistyką do polskiej architektury drewnianej. Mimo, że w Domu Polskim nie brakuje innowacyjnych rozwiązań, to zarówno nowoczesne wnętrza jak i sama bryła czerpie ze wzorców ludowej polskiej architektury.  

Architektura z nutką nostalgii. Zobacz projekt bryły i nowoczesne wnętrza projektu architektów z BXBstudio Bogusław Barnaś
Fot: Bogusław Barnaś

Bryła Domu Polskiego o powierzchni 561 mkw to współczesna interpretacja polskiej architektury ludowej nawiązującej do projektów kościółków krytych gontem, staropolskich dworów i skansenów z budynkami z bali drewnianych.

Architektura podporządkowana pięknej okolicy. Bryła z widokiem na jezioro 

Dom Polski zlokalizowany jest na działce o powierzchni 31 arów w gminie Gródek nad Dunajcem. Dzięki posadowieniu posesji na jednym z najwyższych okolicznych wzniesień z każdego jej miejsca roztacza się piękny widok na górzystą okolicę oraz Jezioro Rożnowskie. Cała architektura domu wsparta jest na betonowej podstawie podpartej na stoku. Na nią architekci nadbudowali dwie bryły z charakterystyczną szklaną kondygnacją.

Nowoczesne wnętrza architekci podporządkowali pięknym widokom

Układ funkcjonalny nowoczesnych wnętrz domu architekci zorganizowali w taki sposób aby otworzyć bryłę na niesamowite widoki. Dlatego też całkowicie przeszkloną strefę dzienną architekci zaaranżowali na pierwszej kondygnacji. Architektura konstrukcji nośnej podtrzymująca zadaszoną bryłę została celowo pozbawiona wertykalnych kierunków. Taki zabieg sprawił, że wielospadowa forma architektoniczna domu wpisała się w otaczający ją krajobraz. Tutaj architekci zaprojektowali salon z kominkiem otwarty na taras, jadalnię oraz kuchnię.

Nowoczesne wnętrza – strefa prywatna w nadwieszonej bryle

W krytej gontem bryle architekci zlokalizowali strefę prywatną składającą się z pokoju dzieci, sypialni głównej połączonej z łazienką oraz garderobą i przyległą do sypialni antresolę otwartą na salon. Na samym szczycie konstrukcji zaś znalazł się pokój widokowy nawiązujący do brył strzelistych wież drewnianych kościółków.

Architektura wnętrza - parter strefa użyteczna

Na parterze w bryle zbudowanej z bali znalazła się strefa wejściowa, garderoba, druga kuchnia, łazienka oraz pokoje gościnne. Architekci tak zaprojektowali tę część Domu Polskiego, by w przyszłości mogła stanowić niezależną strefę mieszkalną. Nad garażem znajduje się zielony ogród widokowy dostępny przez sypialnię gościnną. Ma on być prywatnym ogródkiem dla wydzielonej odrębnej strefy mieszkalnej. W przyziemiu znajduje się biuro, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż.

Innowacyjne rozwiązania w nowoczesnych wnętrzach bryły 

Architekturę budynku wyposażono w systemy ograniczające dostęp światła takie jak wysuwane rastry dodatkowo chroniące przed deszczem oraz zamykane okiennice. Oryginalne trójkątne okna w dachu sypialni i garderoby to współczesna interpretacja tradycyjnych lukarn.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Bogusław Barnaś
Data publikacji: 21.01.2013 15:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!