archirama.pl

Arena trójkolorowych jak stalowy kokon. Stadion Górnika Zabrze już w budowie!

Sezon na nowe stadiony w Polsce trwa. Teraz jeden z najsłynniejszych śląskich klubów piłkarskich – Górnik Zabrze – modernizuje swoją arenę. Trwa budowa nowego stadionu, który będzie mieć całkowicie zadaszone trybuny na 32 tys. widzów. Arenę opakuje stalowy kokon, który będzie wieczorami mienił się w klubowych barwach: białym, niebieskim i czerwonym

Nowy stadion Górnika Zabrze

Nowy stadion Górnika Zabrze będzie stalowym kokonem. Budowa stadionu idzie pełną parą!

Fot: www.stadion-zabrze.pl

Jak Polska długa i szeroka wszędzie powstają nowe stadiony piekarskie. I to nie tylko 4 areny, na których zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy 2012, również wiele klubów piłkarskich buduje nowe stadiony od podstaw.

Lista już wybudowanych jest długa – nowoczesnych obiektów dorobiły się już i Legia Warszawa i krakowskie kluby Wisła oraz Cracovia, a także Korona Kielce. Dzięki Euro 2012 spektakularne stadiony mają już Lech Poznań, Śląsk Wrocław i Lechia Gdańsk

Teraz Zabrze zamarzyło o nowym stadionie. Tamtejszy klub piłkarski Górnik Zabrze, jeden z najbardziej utytułowanych w kraju, 14-krotny Mistrz Polski szykuje się do wielkiego skoku cywilizacyjnego. Jego 80-letnią arenę z ziemnymi trybunami zastąpi nowoczesna, zwarta bryła stadionu, który będzie zamknięty w stalowym kokonie. Obła forma trochę będzie przypominać słynną Allianz Arenę z Monachium.

stadion Górnika Zabrze

Obecny stadion oddano do użytku jeszcze w 1934 roku, gdy Zabrze było niemieckim Hindenburgiem, wówczas arena nosiła imię Adolfa Hitlera. Za projekt obiektu odpowiedzialny był berliński architekt krajobrazu – prof. Gustaw Allinger. Pierwsze spotkania rozegrano na stadionie w marcu 1935 roku, była to rozgrywka pomiędzy reprezentacjami polskiej i niemieckiej części Górnego Śląska.

Od 1948 roku gospodarzem stadionu stał się powołany wówczas do życia klub sportowy Górnik Zabrze. Od 2005 roku arena nosi imię Ernesta Pohla – najsłynniejszego piłkarza w historii zabrzańskiej drużyny.

Dziś standard stadionu jak i jego wielkość pozostawiają wiele do życzenia. Jedynie zachodnia trybuna ma częściowe zadaszenie. Na widowni mieści się 13 tys. widzów, ale jest tylko 9 tys. krzesełek.

Od kilku lat władze miasta i klubu zapowiadały budowę nowej areny, jednak wielu sceptyków nie wierzyło, by podołały tak dużej inwestycji. Tocząca się właśnie budowa rozwiewa już wszelkie wątpliwości.

Nowy stadion Górnika Zabrze będzie kosztować blisko 200 milionów złotych. Aby sfinansować tę inwestycję miasto powołało spółkę celową, do której zaprosiło konsorcjum finansowe Deutsche Bank PBC oraz fundusz SovereignFund FIZ. Te wyłożyły pieniądze i otrzymały w zamian udziały w spółce, które miasto z czasem wykupi.

projekt stadionu Górnika

Nowy stadion będzie mieć cztery w pełni zadaszone trybuny o dwóch poziomach. Z zewnątrz budowlę oplecie stalowy kokon o zaokrąglony w narożnikach, przez co bryła stadionu stanie się opływowa i dynamiczna. Dzięki oświetleniu LED-owemu kokon będzie mienił się w klubowych barwach: białym, niebieskim i czerwonym.

Przez cały czas budowy stadion Górnika Zabrze będzie funkcjonował, bowiem właściwe boisko nie ulegnie przesunięciu ani o metr. Etapami będą wyrastać przy nim nowe trybuny, w miejscu wyburzonych ziemnych.

Po wschodniej części obiektu, w miejscu danych boisk treningowych wyrośnie dwupoziomowy parking, częściowo podziemny, który będzie przykryty sporym placem. Na jego powierzchni powstaną trzy kostki w kolorach klubowych – będą mieścić kasy oraz wyjścia z garażu podziemnego.

stadion w budowie

W pierwszym etapie zostaną zrealizowane 3 trybuny, w kolejnym etapie – trybuna zachodnia, która pomieści też loże dla VIP-ów.

Zabrzańską arenę zaprojektowało konsorcjum firm, którego liderem jest GMT Sp. z o.o. Głównym wykonawcą jest Polimex-Mostostal. Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy już wiosną 2013 roku.

Docelowo na zabrzańskim stadionie znajdzie się 31871 miejsc siedzących. Obiekt Górnika Zabrze będzie spełniał wymogi najwyższej, czwartej kategorii UEFA.

 

Czytaj też: Zobacz nowy dom Cristiano Ronaldo! Projektu najlepszego architekta w Portugalii

Autor: TM
Zdjęcia: www.stadion-zabrze.pl
Data publikacji: 21.02.2012 11:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!