archirama.pl

ATRAKCJE HOLANDII. Tulipan i tulipanowy PROJEKT MOSTU dla Amsterdamu

Amsterdam to miasto rowerów, czerwonych latarń i tulipanów. Być może na mapie zabytków i ciekawych do odwiedzenia miejsc w stolicy Holandii przybędzie wkrótce most w kształcie tulipanów. Zobacz projekt mostu w kształcie tulipanów architektów z ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP.

Iconic Bridge - projekt konkursowy ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP/ZAG Iconic Bridge river view.jpg

A tak architekci sami mówią o swoim pomyśle:

To nie może to być most. Teoretyczny konkurs na most pieszy w Amsterdamie na rzece Amstel skłonił nas do zadania sobie pytania w jaki sposób, w jednym obiekcie połączyć kilka wątków, które stanowiłyby o wyróżnialności mostu. Nazwa konkursu - Iconic Bridge, skłaniała do poszukiwania rozwiązania o mocnym wyrazie formalnym i nieszablonowym rozwiązaniu funkcjonalnym i technicznym.

Organizatorzy konkursu postawili również szereg wymagań funkcjonalnych, które należało spełnić - między innymi należało zapewnić możliwość swobodnego ruchu statków po rzece, umieszczenie na moście kawiarni oraz punktu naprawy rowerów. Jak połączyć wymogi funkcjonalne i wartość użytkową w obiekcie mostu - zapadającej w pamięć - ikonie Amsterdamu? Odpowiedź była oczywista - to nie może to być zwykły most, choć powinien pełnić jego funkcję. Musi być to obiekt, który oddziałuje emocjonalnie - jest zaskakujący, a jednocześnie budzi jednoznaczne skojarzenia z Holandią, stanowiąc jej "wizytówkę".

>>Zobacz, jaki design rządzi w Chinach: most – brama od pracowni 10 DESIGN i Buro Happold

W rezultacie stworzyliśmy obiekt, który jest syntezą wszystkich założeń i postulatów. "Most" - "Bukiet" sztucznych tulipanów - stanowi symbol stolicy, zapewnia komunikację między brzegami, zawiera niezbędne funkcje. Wznosząc się na prawie 60m ponad panoramę Amsterdamu, tworzy landmark według którego można się orientować w mieście. Lecz obiekt nie tylko eksploatuje walory miejsca, lecz służy jego eksploracji - jak London Eye - pozwoli na podziwianie panoramy Amsterdamu z niedostępnej do tej pory perspektywy.

W kielichach tulipanów zlokalizowano platformy mieszczące kawiarnię i punkt naprawy rowerów. Dostęp do tej platformy zapewniają dwie ruchome kabiny, które podnoszą się od poziomu terenu na poziom platformy na "łodygach" zbudowanych z włókien węglowych. Włókna tworzą siatkę komór z niezależnie wypełnianych gazem lub cieczą, które stopniowo napełniane powodują wznoszenie lub opadanie łodyg. Powłokę zewnętrzną tulipanów tworzy półprzeźroczysta, elastyczna powłoka z poliuretanu, w którym zatopiona jest aluminiowa siatka zapewniająca geometryczną sztywność układu. Całość "pęku" ma możliwość wykonywania niewielkich ruchów poziomych dając wrażenie falowania na wietrze.

Autor: Tomasz Wojciechowski, ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP
Data publikacji: 23.05.2012 12:04

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!