Ogromna bryła zieleni miejskiej schowana pod bąbelkowym baldachimem. Po co to wszystko?
W dzisiejszych czasach wszelkie działania promujące ekoarchitekturę i zrównoważony rozwój są przyjmowane z entuzjazmem, ponieważ natura sama nie radzi sobie z utrzymaniem ekologicznego porządku na świecie. Jakość powietrza w krajach rozwijających się, jak Indie czy Chiny, łagodnie mówiąc, wciąż pozostawia wiele do życzenia. A właściwie - pogarsza się dramatycznie, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców. Katastrofalne zanieczyszczenie wody i powietrza zostało już zauważone przez chińską partię, która dotąd nie liczyła się z niczym.
W odpowiedzi na problemy z zanieczyszczeniem środowiska grupa londyńskich architektów Orptoject zaproponowała projekt zamkniętego parku w mieście. Osłona tego parku, bądź też ogrodu botanicznego, miałaby filtrować zanieczyszczone powietrze. Całorocznej kontroli podlegałyby również temperatura i wilgotność, co pozwalałoby na rozwój roślin z całego świata. Budynki, które otaczałyby taką enklawę zrównoważonego rozwoju, mogłyby mieścić apartamenty, biura, usługi, a także placówki sportowe czy medyczne, które w szczególności potrzebują czystego powietrza.
Ekologiczny i ekonomiczny system konstrukcyjny
Pomysł, nakrycia większej przestrzeni miejskiej przezroczystą powłoką zrodził się już dawno. Najsłynniejszym projektem tego typu była kopuła nad Nowym Yorkiem zaprojektowana przez architekta i konstruktora Buckminstera Fullera. Jego pomysł był jednak tylko koncepcją i nie był możliwy do zrealizowania kilkadzisiąt lat temu. Dziś jednak ta idea ma szansę zaistnieć. Biuro Orproject, wraz ze specjalistami w dziedzinie konstrukcji, stworzyło zupełnie nowy, lekki i niedrogi system konstrukcyjny.
Geometria układu konstrukcyjnego została wygenerowana przy użyciu algorytmu opracowanego na podstawie budowy liści oraz budowy skrzydeł motyla. Ogrzewanie i chłodzenie powietrza wewnątrz parku odbywa się poprzez gruntowy system wymiany ciepła. Energia elektryczna wewnątrz parku może być generowana przez ogniwa słoneczne zintegrowane z powierzchnią bąbelków.
Proponowany system zadaszenia może mieć również zastosowanie na mniejsza skalę. Bąbelkowy ekologiczny dach może przykrywać place zabaw, boiska sportowe, centra handlowe czy też wewnętrzne dziedzińce w apartamentowcach.
Milena Glinojecka
