Architektura
ARCHITEKTURA

Bąbelki nad miastem – ekoarchitektura i zrównoważony rozwój przede wszystkim!

 • Komentarze

Projekt „Bubbles” autorstwa pracowni ORPROJECT z Londynu

Projekt „Bubbles” autorstwa pracowni ORPROJECT z Londynu

Fot: http://orproject.com
 • Projekt „Bubbles” - widok dzienny
 • Projekt „Bubbles” - widok nocny
 • Różne warianty ykorzystania przykrycia „Bubbles”
 • Projekt „Bubbles” - przekrój przez park
 • Projekt „Bubbles” - plan

Biuro architektoniczne ORPROJECT z Londynu projektuje zadaszoną bąbelkami ekoarchitekturę ogromnego parku, aby poprawić działanie ekosystemu miejskiego przy pomocy architektury współczesnej. Czy ekoarchitektura ocali świat?

Ogromna bryła zieleni miejskiej schowana pod bąbelkowym baldachimem. Po co to wszystko?

W dzisiejszych czasach wszelkie działania promujące ekoarchitekturę i zrównoważony rozwój są przyjmowane z entuzjazmem, ponieważ natura sama nie radzi sobie z utrzymaniem ekologicznego porządku na świecie. Jakość powietrza w krajach rozwijających się, jak Indie czy Chiny, łagodnie mówiąc, wciąż pozostawia wiele do życzenia. A właściwie - pogarsza się dramatycznie, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców. Katastrofalne zanieczyszczenie wody i powietrza zostało już zauważone przez chińską partię, która dotąd nie liczyła się z niczym.
W odpowiedzi na problemy z zanieczyszczeniem środowiska grupa londyńskich architektów Orptoject zaproponowała projekt zamkniętego parku w mieście. Osłona tego parku, bądź też ogrodu botanicznego, miałaby filtrować zanieczyszczone powietrze. Całorocznej kontroli podlegałyby również temperatura i wilgotność, co pozwalałoby na rozwój roślin z całego świata. Budynki, które otaczałyby taką enklawę zrównoważonego rozwoju, mogłyby mieścić apartamenty, biura, usługi, a także placówki sportowe czy medyczne, które w szczególności potrzebują czystego powietrza.

Ekologiczny i ekonomiczny system konstrukcyjny

Pomysł, nakrycia większej przestrzeni miejskiej przezroczystą powłoką zrodził się już dawno. Najsłynniejszym projektem tego typu była kopuła nad Nowym Yorkiem zaprojektowana przez architekta i konstruktora Buckminstera Fullera. Jego pomysł był jednak tylko koncepcją i nie był możliwy do zrealizowania kilkadzisiąt lat temu. Dziś jednak ta idea ma szansę zaistnieć. Biuro Orproject, wraz ze specjalistami w dziedzinie konstrukcji, stworzyło zupełnie nowy, lekki i niedrogi system konstrukcyjny.

Geometria układu konstrukcyjnego została wygenerowana przy użyciu algorytmu opracowanego na podstawie budowy liści oraz budowy skrzydeł motyla. Ogrzewanie i chłodzenie powietrza wewnątrz parku odbywa się poprzez gruntowy system wymiany ciepła. Energia elektryczna wewnątrz parku może być generowana przez ogniwa słoneczne zintegrowane z powierzchnią bąbelków.

Proponowany system zadaszenia może mieć również zastosowanie na mniejsza skalę. Bąbelkowy ekologiczny dach może przykrywać place zabaw, boiska sportowe, centra handlowe czy też wewnętrzne dziedzińce w apartamentowcach.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.