Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura na wakacje

Bajkowe atrakcje turystyczne. Centrum Bajki w Pacanowie

 • Komentarze

Centrum Bajki w Pacanowie

Tak wygląda Centrum Bajki w Pacanowie 

Fot: materiały prasowe
 • Centrum Bajki w Pacanowie
 • Centrum Bajki w Pacanowie
 • Centrum Bajki w Pacanowie 3
 • Centrum Bajki w Pacanowie
 • Centrum Bajki w Pacanowie
 • Centrum Bajki w Pacanowie

Co można zobaczyć w Świętokrzyskim? Centrum Bajki w Pacanowie to znakomite miejsce na wakacyjną wycieczkę z dzieckiem. Ale Europejskie Centrum bajki to nie tylko atrakcje ala dzieci, ale przykład ciekawej architektury nowoczesnej [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wyjątkowy obiekt, który uczy przez zabawę. W otoczeniu ogrodów z amfiteatrem, kuźnią i altanami krytymi strzechą dzieci poznają świat bajek, zwiedzając magiczne miejsca wystawy „Bajkowy Świat” czy odwiedzając bibliotekę i kino. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wielofunkcyjny obiekt zbudowany z myślą o najmłodszych. To miejsce dla dzieci pełne bajkowego świata stworzonego ponad 75 lat temu przez Kornela Makuszyńskiego. Architekci zadbali, żeby tamten świat przenieść w dzisiejsze czasy.

Architektura centrum z czterema bryłami przypominającymi „baby z piasku” ściśle nawiązuje do dziecięcego świata. Dzięki szklanym elewacjom i użyciu łupka naturalnego na fasadach budynek centrum doskonale wpisuje się w otoczenie. Koncepcja obiektu została zainspirowana światem dziecięcych zabaw w piaskownicy. Architekci z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt zaprojektowali otwarty kompleks, obejmujący budynek główny z „doklejonymi” do niego formami przypominającymi „baby z piasku”.

Do stworzenia elewacji budynku głównego i jednej z czterech „bab” wykorzystano szkło. - Szkło daje nieograniczone możliwości w zakresie kształtowania przestrzeni, co okazuje się bardzo przydatne w tak nietypowych projektach, jak otwarta forma Centrum Bajek w Pacanowie – mówi Bogdan Kulczyński, autor projektu architektonicznego.

Szklana elewacja Centrum w Pacanowie

W przeszkleniach Centrum Bajki w Pacanowie wykorzystano szkło przeciwsłoneczne Pilkington Solar-E™ użyte w Centrum Bajki zostało zahartowane, co zapewniło mu większą wytrzymałość mechaniczną i zmniejszyło ryzyko pękania termicznego. Zróżnicowano również grubość zastosowanego szkła (6 mm i 8 mm). Grubsze szkło, które charakteryzuje większa sztywność, zostało użyte w przeszkleniach okiennych w najbardziej charakterystycznym elemencie architektonicznym budynku tj. okrągłej formie przypominającej „babę z piasku” (spośród 4 „bab” tylko w jednej są przeszklenia, elewacje 3 pozostałych zostały pokryte łupkiem naturalnym).

Szkło o większej grubości zostało użyte właśnie w tej części budynku ze względu na pochyłość przeszkleń i wyższe wymagania statyczne dla przeszkleń montowanych „pod kątem”. Bajkowy świat stworzony w Pacanowie to pierwsze w Polsce tak interaktywne, wielofunkcyjne i przestrzenne centrum edukacyjno-rozrywkowe. - Z uwagi na funkcje: kulturalną, edukacyjną i społeczną oraz unikalny, bajkowo-magiczny charakter centrum, bardzo ważna była koncepcja i realizacja architektoniczna, a w trakcie budowy – dobór odpowiednich materiałów, gwarantujących uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego – mówi Karolina Kępczyk, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. - Żywiołowe reakcje dzieci i dorosłych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze centrum świadczą o tym, że zamysł architekta był jak najbardziej trafiony.

>>WAKACJE 2012: Polskie zabytki, które musisz zobaczyć w te wakacje

przeczytaj rowniez
Autor: materiały prasowe, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 14.06.2012 13:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.