Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wyjątkowy obiekt, który uczy przez zabawę. W otoczeniu ogrodów z amfiteatrem, kuźnią i altanami krytymi strzechą dzieci poznają świat bajek, zwiedzając magiczne miejsca wystawy „Bajkowy Świat” czy odwiedzając bibliotekę i kino. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wielofunkcyjny obiekt zbudowany z myślą o najmłodszych. To miejsce dla dzieci pełne bajkowego świata stworzonego ponad 75 lat temu przez Kornela Makuszyńskiego. Architekci zadbali, żeby tamten świat przenieść w dzisiejsze czasy.
Architektura centrum z czterema bryłami przypominającymi „baby z piasku” ściśle nawiązuje do dziecięcego świata. Dzięki szklanym elewacjom i użyciu łupka naturalnego na fasadach budynek centrum doskonale wpisuje się w otoczenie. Koncepcja obiektu została zainspirowana światem dziecięcych zabaw w piaskownicy. Architekci z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt zaprojektowali otwarty kompleks, obejmujący budynek główny z „doklejonymi” do niego formami przypominającymi „baby z piasku”.
Do stworzenia elewacji budynku głównego i jednej z czterech „bab” wykorzystano szkło. - Szkło daje nieograniczone możliwości w zakresie kształtowania przestrzeni, co okazuje się bardzo przydatne w tak nietypowych projektach, jak otwarta forma Centrum Bajek w Pacanowie – mówi Bogdan Kulczyński, autor projektu architektonicznego.
Szklana elewacja Centrum w Pacanowie
W przeszkleniach Centrum Bajki w Pacanowie wykorzystano szkło przeciwsłoneczne Pilkington Solar-E™ użyte w Centrum Bajki zostało zahartowane, co zapewniło mu większą wytrzymałość mechaniczną i zmniejszyło ryzyko pękania termicznego. Zróżnicowano również grubość zastosowanego szkła (6 mm i 8 mm). Grubsze szkło, które charakteryzuje większa sztywność, zostało użyte w przeszkleniach okiennych w najbardziej charakterystycznym elemencie architektonicznym budynku tj. okrągłej formie przypominającej „babę z piasku” (spośród 4 „bab” tylko w jednej są przeszklenia, elewacje 3 pozostałych zostały pokryte łupkiem naturalnym).
Szkło o większej grubości zostało użyte właśnie w tej części budynku ze względu na pochyłość przeszkleń i wyższe wymagania statyczne dla przeszkleń montowanych „pod kątem”. Bajkowy świat stworzony w Pacanowie to pierwsze w Polsce tak interaktywne, wielofunkcyjne i przestrzenne centrum edukacyjno-rozrywkowe. - Z uwagi na funkcje: kulturalną, edukacyjną i społeczną oraz unikalny, bajkowo-magiczny charakter centrum, bardzo ważna była koncepcja i realizacja architektoniczna, a w trakcie budowy – dobór odpowiednich materiałów, gwarantujących uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego – mówi Karolina Kępczyk, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. - Żywiołowe reakcje dzieci i dorosłych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze centrum świadczą o tym, że zamysł architekta był jak najbardziej trafiony.
>>WAKACJE 2012: Polskie zabytki, które musisz zobaczyć w te wakacje

-
Większość podróży zaczyna się i kończy na dworcu kolejowym. Architektura dworców to często znane atrakcje turystyczne miast i nierzadko słynne dzieła stararchitektów. Archirama przedstawia TOP 10 dworców kolejowych z całego świata, na których warto „zatrzymać się” wzrokiem, a nie tylko przejazdem więcej
-
Wokół Poznań City Center powstaje prawie 2,5 kilometrów nowych ulic, przejście podziemne, ścieżki rowerowe , nowy przystanek tramwajowy - już za rok okolice centrum handlowego i komunikacyjnego będą miały zupełnie nowy układ drogowy. więcej
-
Autorom budynku udało się uniknąć dosłowności, za pomocą abstrakcyjnych form architektonicznych odwołali się do dziecięcych skojarzeń więcej
-
