Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura na wakacje

Bajkowe atrakcje turystyczne. Centrum Bajki w Pacanowie

 • Komentarze

Centrum Bajki w Pacanowie

Tak wygląda Centrum Bajki w Pacanowie 

Fot: materiały prasowe
 • Centrum Bajki w Pacanowie
 • Centrum Bajki w Pacanowie
 • Centrum Bajki w Pacanowie 3
 • Centrum Bajki w Pacanowie
 • Centrum Bajki w Pacanowie
 • Centrum Bajki w Pacanowie

Co można zobaczyć w Świętokrzyskim? Centrum Bajki w Pacanowie to znakomite miejsce na wakacyjną wycieczkę z dzieckiem. Ale Europejskie Centrum bajki to nie tylko atrakcje ala dzieci, ale przykład ciekawej architektury nowoczesnej [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wyjątkowy obiekt, który uczy przez zabawę. W otoczeniu ogrodów z amfiteatrem, kuźnią i altanami krytymi strzechą dzieci poznają świat bajek, zwiedzając magiczne miejsca wystawy „Bajkowy Świat” czy odwiedzając bibliotekę i kino. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wielofunkcyjny obiekt zbudowany z myślą o najmłodszych. To miejsce dla dzieci pełne bajkowego świata stworzonego ponad 75 lat temu przez Kornela Makuszyńskiego. Architekci zadbali, żeby tamten świat przenieść w dzisiejsze czasy.

Architektura centrum z czterema bryłami przypominającymi „baby z piasku” ściśle nawiązuje do dziecięcego świata. Dzięki szklanym elewacjom i użyciu łupka naturalnego na fasadach budynek centrum doskonale wpisuje się w otoczenie. Koncepcja obiektu została zainspirowana światem dziecięcych zabaw w piaskownicy. Architekci z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt zaprojektowali otwarty kompleks, obejmujący budynek główny z „doklejonymi” do niego formami przypominającymi „baby z piasku”.

Do stworzenia elewacji budynku głównego i jednej z czterech „bab” wykorzystano szkło. - Szkło daje nieograniczone możliwości w zakresie kształtowania przestrzeni, co okazuje się bardzo przydatne w tak nietypowych projektach, jak otwarta forma Centrum Bajek w Pacanowie – mówi Bogdan Kulczyński, autor projektu architektonicznego.

Szklana elewacja Centrum w Pacanowie

W przeszkleniach Centrum Bajki w Pacanowie wykorzystano szkło przeciwsłoneczne Pilkington Solar-E™ użyte w Centrum Bajki zostało zahartowane, co zapewniło mu większą wytrzymałość mechaniczną i zmniejszyło ryzyko pękania termicznego. Zróżnicowano również grubość zastosowanego szkła (6 mm i 8 mm). Grubsze szkło, które charakteryzuje większa sztywność, zostało użyte w przeszkleniach okiennych w najbardziej charakterystycznym elemencie architektonicznym budynku tj. okrągłej formie przypominającej „babę z piasku” (spośród 4 „bab” tylko w jednej są przeszklenia, elewacje 3 pozostałych zostały pokryte łupkiem naturalnym).

Szkło o większej grubości zostało użyte właśnie w tej części budynku ze względu na pochyłość przeszkleń i wyższe wymagania statyczne dla przeszkleń montowanych „pod kątem”. Bajkowy świat stworzony w Pacanowie to pierwsze w Polsce tak interaktywne, wielofunkcyjne i przestrzenne centrum edukacyjno-rozrywkowe. - Z uwagi na funkcje: kulturalną, edukacyjną i społeczną oraz unikalny, bajkowo-magiczny charakter centrum, bardzo ważna była koncepcja i realizacja architektoniczna, a w trakcie budowy – dobór odpowiednich materiałów, gwarantujących uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego – mówi Karolina Kępczyk, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. - Żywiołowe reakcje dzieci i dorosłych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze centrum świadczą o tym, że zamysł architekta był jak najbardziej trafiony.

>>WAKACJE 2012: Polskie zabytki, które musisz zobaczyć w te wakacje

przeczytaj rowniez
Autor: materiały prasowe, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 14.06.2012 13:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.