archirama.pl

Bajkowe atrakcje turystyczne. Centrum Bajki w Pacanowie

Co można zobaczyć w Świętokrzyskim? Centrum Bajki w Pacanowie to znakomite miejsce na wakacyjną wycieczkę z dzieckiem. Ale Europejskie Centrum bajki to nie tylko atrakcje ala dzieci, ale przykład ciekawej architektury nowoczesnej [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Centrum Bajki w Pacanowie

Tak wygląda Centrum Bajki w Pacanowie 

Fot: materiały prasowe

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wyjątkowy obiekt, który uczy przez zabawę. W otoczeniu ogrodów z amfiteatrem, kuźnią i altanami krytymi strzechą dzieci poznają świat bajek, zwiedzając magiczne miejsca wystawy „Bajkowy Świat” czy odwiedzając bibliotekę i kino. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wielofunkcyjny obiekt zbudowany z myślą o najmłodszych. To miejsce dla dzieci pełne bajkowego świata stworzonego ponad 75 lat temu przez Kornela Makuszyńskiego. Architekci zadbali, żeby tamten świat przenieść w dzisiejsze czasy.

Architektura centrum z czterema bryłami przypominającymi „baby z piasku” ściśle nawiązuje do dziecięcego świata. Dzięki szklanym elewacjom i użyciu łupka naturalnego na fasadach budynek centrum doskonale wpisuje się w otoczenie. Koncepcja obiektu została zainspirowana światem dziecięcych zabaw w piaskownicy. Architekci z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt zaprojektowali otwarty kompleks, obejmujący budynek główny z „doklejonymi” do niego formami przypominającymi „baby z piasku”.

Do stworzenia elewacji budynku głównego i jednej z czterech „bab” wykorzystano szkło. - Szkło daje nieograniczone możliwości w zakresie kształtowania przestrzeni, co okazuje się bardzo przydatne w tak nietypowych projektach, jak otwarta forma Centrum Bajek w Pacanowie – mówi Bogdan Kulczyński, autor projektu architektonicznego.

Szklana elewacja Centrum w Pacanowie

W przeszkleniach Centrum Bajki w Pacanowie wykorzystano szkło przeciwsłoneczne Pilkington Solar-E™ użyte w Centrum Bajki zostało zahartowane, co zapewniło mu większą wytrzymałość mechaniczną i zmniejszyło ryzyko pękania termicznego. Zróżnicowano również grubość zastosowanego szkła (6 mm i 8 mm). Grubsze szkło, które charakteryzuje większa sztywność, zostało użyte w przeszkleniach okiennych w najbardziej charakterystycznym elemencie architektonicznym budynku tj. okrągłej formie przypominającej „babę z piasku” (spośród 4 „bab” tylko w jednej są przeszklenia, elewacje 3 pozostałych zostały pokryte łupkiem naturalnym).

Szkło o większej grubości zostało użyte właśnie w tej części budynku ze względu na pochyłość przeszkleń i wyższe wymagania statyczne dla przeszkleń montowanych „pod kątem”. Bajkowy świat stworzony w Pacanowie to pierwsze w Polsce tak interaktywne, wielofunkcyjne i przestrzenne centrum edukacyjno-rozrywkowe. - Z uwagi na funkcje: kulturalną, edukacyjną i społeczną oraz unikalny, bajkowo-magiczny charakter centrum, bardzo ważna była koncepcja i realizacja architektoniczna, a w trakcie budowy – dobór odpowiednich materiałów, gwarantujących uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego – mówi Karolina Kępczyk, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. - Żywiołowe reakcje dzieci i dorosłych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze centrum świadczą o tym, że zamysł architekta był jak najbardziej trafiony.

>>WAKACJE 2012: Polskie zabytki, które musisz zobaczyć w te wakacje

Autor: materiały prasowe, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 14.06.2012 13:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!