archirama.pl

Bałtyk w centrum Poznania? Projekt pracowni MVRDV otrzymał pozwolenie na budowę

Bałtyk. Już wiadomo, że w sercu Poznania stanie Bałtyk - biurowiec projektu znanej holenderskiej pracowni architektonicznej MVRDV, który ma szansę stać się architektoniczną ikoną miasta.

Oto ostateczna bryła budynku Bałtyk projektu holenderskiej pracowni MVRDV

Oto ostateczna bryła budynku Bałtyk projektu holenderskiej pracowni MVRDV

Fot: © MVRDV

Po dwóch latach prac projektowych inwestorom biurowca Bałtyk, Garvest Real Estate oraz Piotrowi Voelkelowi, właścicielowi Grupy Kapitałowej VOX, udało się uzyskać pozwolenie na budowę. Z tej okazji 13 listopada w Concordia Design w Poznaniu odbędzie konferencja inauguracyjna inwestycji. Po konferencji współzałożycielka pracowni MVDRV, Nathalie de Vries, opowie o pracach, które towarzyszyły projektowi

Bałtyk - spójna wizja centrum Poznania

Projektując Bałtyk autorzy brali pod uwagę otoczenie centrum Poznania: "Wokół stoją budynki z różnych okresów. Hale targów poznańskich, moim zdaniem, jedne z najpiękniejszych obiektów w Poznaniu; biała z gustowną iglicą to sąsiad Bałtyku z naprzeciwka. W tle akademik z lat sześćdziesiątych, raczej surowy, oszczędny w formie" - mówi Nathalie de Vries. Bryła budynku wynika z wytycznych Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, według których zadaniem architektów było połączenie budynku z Hotelem Sheraton oraz modernistycznym Hotelem Mercure. Projektując oryginalny kształt biurowca autorzy nawiązywali również do ikony poznańskiego modernizmu, Okrąglaka zaprojektowanego przez Marka Leykama.

Dowiedz się więcej o Okrąglaku

Nazwa biurowca została zaczerpnięta z popularnego kina Bałtyk, które zbudowano z okazji Pierwszej Poznańskiej Wystawy Krajowej w 1929 roku. Budynek ma nawiązywać do kulturalnego charakteru miejsca, dlatego oprócz biur na dolnych kondygnacjach Bałtyku znajdą się liczne puby, restauracje, kawiarnie i punkty usługowe, a na dwóch ostatnich piętrach będzie można podziwiać panoramę miasta z najwyższego tarasu widokowego w Poznaniu.

Zobacz jak będzie wyglądała panorama z tarasu widokowego

Inwestycja ma szczególne znaczenie, ponieważ budynek został zaprojektowany rzez MVDRV, jedno z najbardziej znanych biur architektonicznych na świecie odpowiedzialne z takie realizacji jak Villa VPRO w Hilversum, budynki WoZoCo i Silodam w Amsterdamie, pawilon na EXPO 2000 w Hanowerze, Mirador w Madrycie, Muzeum Komiksu i Animacji w Hangzhou.

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: © MVRDV
Data publikacji: 7.11.2013 16:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!