archirama.pl

Basen z miedzianym dachem, czyli kolektory ukryte pod miedzią

Architekci projektujący baseny w fińskim Pori, musieli połączyć praktyczność z estetyką. Dlatego energooszczędne kolektory słoneczne ukryli pod miedzianą powłoką.

Basen w fińskim Pori

Budynek miejskich basenów pokryto miedzią. Miedź sprawnie ukryła system kolektorów słonecznych i nadał budowli swoisty charakter

Fot: Esa Kyyro, www.copperconcept.org

Zespół publicznych basenów pływackich w Pori w Finlandii to dzieło architektów z Tapio Antikainen Arktes Oy. W budynku zastosowano innowacyjny, w pełni zintegrowany system elewacyjnego ogrzewania solarnego. Inicjatywa wykorzystania energii słonecznej wyszła od inwestora - miasta Pori - i jest przykładem ochrony środowiska w skali miejskiej. Tzw. elewacja solarna działa w połączeniu z kolektorami dachowymi. Dodatkowo pomysł zachowania równowagi środowiskowej uzupełniają zamontowane na dachu ogniwa fotowoltaiczne dostarczające prąd do budynku.

W sumie cały system to 80 m2 kolektorów elewacyjnych, współpracujących z 200 m2 kolektorów dachowych. Takie rozwiązanie dostarcza rocznie około 120 000 kWh energii cieplnej, to jest tyle, ile w zimnym klimacie Finlandii zużywa sześć przeciętnych domów jednorodzinnych. Kolektory zaspokajają około 5 proc. rocznego zapotrzebowania zespołu basenów krytych na ciepło.

System solarny jest wykorzystywany do wstępnego podgrzewania wody o temperaturze 4°C dopływającej z basenu zimnego. Wstępnie podgrzana woda jest następnie mieszana z większą ilością wody pochodzącej z obiegu głównego. Po zmieszaniu woda przechodzi przez kolektory dachowe, a następnie jest wprowadzana do obiegu ogrzewanego z ciepłowni miejskiej. W lecie, gdy zespół basenów krytych jest nieczynny, a zamiast niego używany jest basen odkryty, połączony system solarny jest wystarczający do utrzymania temperatury wody na normalnym poziomie bez dodatkowego ogrzewania. Umożliwia to utrzymanie basenu w stanie napełnienia przez cały rok zamiast opróżniania go i ponownego napełniania, co pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości wody

Oprócz wykorzystania energii słonecznej architekci chcieli stworzyć budynek, który nie będzie burzył estetyki otoczenia. Dlatego musieli zamaskować system paneli solarnych. Żeby zminimalizować straty energii produkowanej przez kolektory, użyli miedzi do pokrycia elewacji i systemu kolektorów.

Na wszystkie cztery elewacje zużyto około 1000 m2 paneli elewacyjnych z wstępnie patynowanej miedzi. Ułożone w poziome pasy pokrywają krzywizny, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i estetyki projektu. Istotnym elementem rozwiązania było utrzymanie spójnego wyglądu wszystkich miedzianych paneli elewacyjnych przy założeniu, że panele południowej elewacji pokryją w pełni zintegrowaną funkcję ogrzewania solarnego.

Miedź szczególnie dobrze sprawdziła się jako pokrycie elewacyjne, kryjące solarny system grzewczy. Bo miedź ze wszystkich materiałów stosowanych na okładziny elewacyjne i pokrycia dachowe najlepiej przewodzi ciepło. Umożliwiło to więc zintegrowanie kolektorów i ukrycie ich pod powłoką miedzi dając architektom dużą swobodę w projektowaniu.

Projekt: Tapio Antikainen, Arktes Oy

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: www.copperconcept.org, Esa Kyyro
Data publikacji: 25.10.2013 16:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!