Architektura
ARCHITEKTURA

Baśnie o współczesnej architekturze. Nietypowy konkurs architektoniczny

  • Komentarze

Konkurs architektoniczny Fairy Tales, III nagroda

Konkurs architektoniczny Fairy Tales, III nagroda. Tym razem bryły zmieniły się w pierwszy własny dom bohatera

Fot: BLank Spaces: materiały prasowe konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny czy literacki? W konkursie Fairy Tales brały udział baśnie o architekturze – współczesnej, dawnej, fantastycznej. Jedną z laureatek jest Anna Pietrzak. Jak wyglądają architektoniczne światy?


Stowarzyszenie Blank Spaces rozstrzygnęło w marcu 2014 nietypowy konkurs architektoniczny. Uczestnicy musieli połączyć wizualizację fantastycznej architektury z opowieścią; na konkurs nadesłano przeszło 300 prac z 50 krajów świata.

Alicja w krainie opresyjnej architektury

Pierwsze miejsce w konkursie zajął duet Kevin ( Pang-Hsin ) Wang i Nicholas O’Leary. Ich praca, „Rozdział trzynasty”, to dalszy ciąg historii Alicji z Krainy Czarów. Alicja jest już dorosła, a jej świat zmienił się razem z nią. Pełne światła ilustracje pokazują świat, który jest w połowie ogrodem pełnym kwiatów i zwierząt, w połowie futurystyczną metropolią. Cały świat jest miastem, pełnym rosnącym z każdym rokiem ścian i betonowych brył. Bohaterka szuka ucieczki z zamkniętej przestrzeni, ale nie ma szans na powodzenie – za każdą kolejną przegrodą są podobne miejsca i ludzie.

Współczesne architektura wyrasta z ziemi

Drugą nagrodę otrzymała praca „Człowiek i ziemia” Anny Pietrzak. To minimalistyczna, sugestywna opowieść, prowadzona za pomocą czarno-białych ilustracji. Architektura to język – mówi autorka, snując opowieść o relacjach między człowiekiem, a jego otoczeniem. 

Bryła rośnie

Joseph Altshuler, Mari Altshuler, Zachary Morrison -  dwóch architektów i nauczyciel przedstawiają architekturę jako towarzysza na całe życie. Architektoniczne bryły pozostają rozpoznawalne, ale rosną i zyskują nowe funkcje razem z bohaterem opowieści.


Nadesłane na konkurs prace można oglądać na stronie www.blankspaceproject.com

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: BLank Spaces: materiały prasowe konkursu architektonicznego
Data publikacji: 1.04.2014 16:54
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.