„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA

Kreowanie iluzji w architekturze - berlińskie studio Art+Com

 • Komentarze

Rzeźba kinetyczna

Rzeźba kinetyczna w muzeum BMW, 2008

Fot: ART+COM AG
 • Rzeźba kinetyczna
 • Mediatektura
 • Fasada medialna na biurowcu
 • Montaż medialnej ściany
 • Rzeźba kinetyczna

Berlińskie studio nowych mediów założono dwadzieścia lat temu. Komputery miały wtedy mniej pamięci niż dziś podrzędny telefon komórkowy. Jeśli postęp będzie nadal tak szybki, prototypowe instalacje przygotowywane dziś przez Art+Com już niedługo mogą należeć do stałego repertuaru architektonicznych chwytów

Centrum sztuki Ars Electronica w austriackim Linzu, projektu Treusch architecture, samo w sobie jest dowodem na to, że kreowanie ludzkiego środowiska za pomocą nowych mediów to już nie utopia. Powierzchnia aktywnej fasady – 5100 metrów kwadratowych – jest większa niż powierzchnia użytkowa budynku (zaledwie 4000). Pierwszą dużą wystawą zorganizowaną w AE była retrospektywa berlińskiej pracowni Art+Com, założonej w 1988 roku. Od ponad dwudziestu lat, interdyscyplinarny, obecnie składający się z przeszło pięćdziesięciu osób, zespół zajmuje się kreowaniem iluzji i rozmywaniem granic między realnością a wirtualnością.

Pierwsze instalacje tworzone przez Art+Com były tak samo prymitywne jak technologia, którą dysponowali. Coraz szybszy postęp sprawia, że nawet realizacja z 2004 roku – instalacja medialna w berlińskim biurowcu koncernu energetycznego Vattenfall – może po kilku latach trącić myszką. Firma zaprosiła pracownię do stworzenia instalacji z okazji Nocy Muzeów. Pionowe pasmo na elewacji nad wejściem głównym pokryła projekcja przedstawiająca rosnące drzewo, będące przedłużeniem prawdziwego pnia stojącego na parterze. Również w holu wykreowano wirtualną łąkę, pokrywającą podłogę oraz podłużną ścianę. Między projekcjami stały prawdziwe rośliny i przechadzali się statyści w białych strojach, będących również ekranami.

Ten projekt pokazuje dobrze profil działalności Art+Com – kreowanie złudzeń na styku projektowania, reklamy i nowych mediów. Dorobek berlińskiej pracowni pozwala żywić nadzieję, że architekci, którzy chcą kreować silnie oddziałujące na zmysły przestrzenie już niedługo będą mieli fantastyczne możliwości tworzenia spektaklu nie za pomocą twardych środków należących do domeny budownictwa, a za pomocą elektronicznej iluzji.

 • 1
 • 2
Źródło: "Architektura-murator" 07/2009
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: ART+COM AG
Data publikacji: 3.06.2011 16:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.