Konia z rzędem temu, kto wie jak poprawnie wymówić nazwę węgierskiej miejscowości Újrónafő. Co prawda, do tej pory o miejscowości mało kto w Polsce słyszał, liczy raptem 800 mieszkańców, nie ma właściwie żadnych atrakcji turystycznych, drużyny sportowej czy większego zakładu. Wioska założona została niedaleko granicy z Austrią w XIX wieku, nie chlubi się więc nawet długą historią. Na tym niezbyt urodzajnym terenie wyrósł kawałek bardzo porządnej współczesnej architektury. Architektury sakralnej, a dobra jakość tego rodzaju inwestycji nie zawsze jest normą. Większość polskich kościołów w małych miastach jest zdobiona, do wyjątków należą skromne realizacje, jak wielokrotnie opisywana kaplica Wotum Aleksa.
Biała bryła
Tymczasem węgierski budynek jest wręcz ascetycznie prosty, trochę jak kalwiński zbór, trochę jak bryły bizantyjskich kościołów. Cała katolicka wspólnota wioski to około 250 osób, kościół jest wiec niewielki. Główna bryła to prostopadłościan nakryty dwuspadowym dachem, od strony prezbiterium przylega do niego zakrystia o rozmiarach przydomowego garażu. Wszystkie ściany pomalowane są na biało, dachy pokrywa szara blacha, ciepły akcent to drewniane drzwi.
Współczesna architektura z cegły
Projektanci z pracowni architektonicznej CZITA Építész Iroda Ltd postawili na tradycyjne materiały. Ściany wybudowano wyłącznie z cegły, rezygnując z dodatkowych warstw izolacji. Nie są konieczne, bo mur o grubości pół metra ma wystarczająco dużą masę termiczną, by ograniczyć zmiany temperatury. Z tego samego materiału wybudowany został ołtarz i pulpit lektora, posadzkę ułożono z ceramicznych płyt w naturalnym kolorze terakoty. To świadome wykorzystanie ceramiki budowlanej dało budynkowi nominację do finału Wienerberger Brick Award 2016.
Od góry nawę zamyka drewniany sufit. W architekturze wnętrz liczą się tylko dwa kolory, brąz i biel. Biała farba pokrywa ściany jak skóra, podkreślając rysunek spoin, jedyną dekorację nawy.
Wnętrze jest prawie puste. Służy miejscowej społeczności podczas niedzielnych mszy, ale także świeckich wydarzeń. Cały budynek udało się zrealizować kosztem 100 000 euro, porównywalnym z ceną skromnego domu.
Autorzy: CZITA Építész Iroda Ltd., Hungary; 2014
Inwestor: społeczność Újrónafő
Lokalizacja: Újrónafő, Węgry
Powierzchnia: ok. 100 m kw
Wymiary głównej bryły: 13 x 6,5 m
Budulec: cegła
Koszt inwestycji: 100 000 euro
