Architektura
ARCHITEKTURA

Biała bryła kościoła. Węgierski minimalizm

 • Komentarze

Architektura wnętrz minimalistycznego kościoła na Węgrzech

Mały kośćiół w Újrónafő, węgierskiej miejscowości położonej niedaleko granic ze Słowacją i Austrią. Architektura wnętrz pasuje do minimalistycznej bryły, wnętrze jest prawie puste. Białe ściany, białe klosze lamp, do tego drewno na suficie i w stolarce okiennej 

Fot: materiały prasowe Wienerberger Brick Award
 • Architektura wnętrz minimalistycznego kościoła na Węgrzech
 • Bryła kościoła w Újrónafő
 • Fasada kościoła w Újrónafő. Współczesna architektura na Węgrzech
 • Tylna elewacja kościoła Újrónafő
 • Prezbiterium w węgierskim kościele. Minimalizm w architekturze sakralnej

Architektura sakralna w stylu minimalizmu, czyli kościół w Újrónafő

Konia z rzędem temu, kto wie jak poprawnie wymówić nazwę węgierskiej miejscowości Újrónafő. Co prawda, do tej pory o miejscowości mało kto w Polsce słyszał, liczy raptem 800 mieszkańców, nie ma właściwie żadnych atrakcji turystycznych, drużyny sportowej czy większego zakładu. Wioska założona została niedaleko granicy z Austrią w XIX wieku, nie chlubi się więc nawet długą historią. Na tym niezbyt urodzajnym terenie wyrósł kawałek bardzo porządnej współczesnej architektury. Architektury sakralnej, a dobra jakość tego rodzaju inwestycji nie zawsze jest normą. Większość polskich kościołów w małych miastach jest zdobiona, do wyjątków należą skromne realizacje, jak wielokrotnie opisywana kaplica Wotum Aleksa.

Biała bryła

Tymczasem węgierski budynek jest wręcz ascetycznie prosty, trochę jak kalwiński zbór, trochę jak bryły bizantyjskich kościołów. Cała katolicka wspólnota wioski to około 250 osób, kościół jest wiec niewielki. Główna bryła to prostopadłościan nakryty dwuspadowym dachem, od strony prezbiterium przylega do niego zakrystia o rozmiarach przydomowego garażu. Wszystkie ściany pomalowane są na biało, dachy pokrywa szara blacha, ciepły akcent to drewniane drzwi.

Współczesna architektura z cegły

Projektanci z pracowni architektonicznej CZITA Építész Iroda Ltd postawili na tradycyjne materiały. Ściany wybudowano wyłącznie z cegły, rezygnując z dodatkowych warstw izolacji. Nie są konieczne, bo mur o grubości pół metra ma wystarczająco dużą masę termiczną, by ograniczyć zmiany temperatury. Z tego samego materiału wybudowany został ołtarz i pulpit lektora, posadzkę ułożono z ceramicznych płyt w naturalnym kolorze terakoty. To świadome wykorzystanie ceramiki budowlanej dało budynkowi nominację do finału Wienerberger Brick Award 2016.

Od góry nawę zamyka drewniany sufit. W architekturze wnętrz liczą się tylko dwa kolory, brąz i biel. Biała farba pokrywa ściany jak skóra, podkreślając rysunek spoin, jedyną dekorację nawy.
Wnętrze jest prawie puste. Służy miejscowej społeczności podczas niedzielnych mszy, ale także świeckich wydarzeń. Cały budynek udało się zrealizować kosztem 100 000 euro, porównywalnym z ceną skromnego domu.

Autorzy: CZITA Építész Iroda Ltd., Hungary; 2014
Inwestor: społeczność Újrónafő
Lokalizacja: Újrónafő, Węgry
Powierzchnia: ok. 100 m kw
Wymiary głównej bryły: 13 x 6,5 m
Budulec: cegła
Koszt inwestycji: 100 000 euro

 

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.