archirama.pl

Biała bryła pośród ruin – portugalska architektura współczesna, która szanuje historię

Łączenie współczesnej architektury z zabytkami zawsze jest trudne i wymaga wyczucia. W niedużej miejscowości Santo Varao w Portugalii, nad rzeką Mondeo, znajdują się ruiny małego pałacu z XVIII wieku Da Quinta dos Floreados. Architekci dostali zadanie zaprojektowania tu niezwykłej rezydencji, która połączona będzie z ruinami dawnego pałacu

Bryła rezydencji w Santo Varao w Portugalii

Bryła rezydencji w Santo Varao w Portugalii

Fot: www.matos.pt

Historyczne ruiny podkreślone architekturą współczesną

Architekci z portugalskiego biura RMLL Arquitectos postanowili wykorzystać ruiny dawnej kaplicy do budowy nowej prywatnej rezydencji. Wyzwaniem projektantów była ponowna interpretacja ruiny oraz przywrócenie pamięci pałacu i ducha miejsca. Projektanci odrzucili pokusę odbudowywania tego, co stało w tym miejscu przed laty, na rzecz czystego kontrastu pomiędzy starym i nowym. Istotne było również zachowanie równowagi pomiędzy pozostałościami po dawnej kaplicy oraz otoczeniem.  Projektanci stworzyli prostą, białą bryłę, która najtrafniej podkreśla malowniczy i specyficzny charakter romantycznych pozostałości po pałacu.

Zachowane zostały mury ruin i fronty istniejących okien. Projektanci użyli tradycyjnego białego tynku na bazie wapna do pokrycia elewacji nowej części rezydencji. Do konstrukcji użyli natomiast współczesnego, lekkiego systemu budowlanego (profile z żeliwa i stali nierdzewnej) oraz żelbetu. Gruzy z pozostałości ścian wykorzystane zostały ponownie, przy budowie basenu.

Na podstawie przyjętego założenia i planu funkcjonalnego powstał plan nowego domu w kształcie litery E, którego powierzchnia to 500 mkw. W prawym skrzydle rezydencji znajdują się biura i pomieszczenia do pracy. W środkowej części przewidziano część dzienną – jadalnię i salon, natomiast w lewej części garaż i pomieszczenia pomocnicze. W głębi, od południowej strony domu, znajduje się kuchnia i pomieszczenia sypialne.

Ruiny, które architekci postarali się zachować zarówno na elewacjach, jak i w środku bryły domu, a także patio z roślinami i liczne otwarcia widokowe, przyczyniają się do tego, że przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne w tej rezydencji przeplatają się wzajemnie.

Milena Glinojecka


Zdjęcia: www.matos.pt
Data publikacji: 1.07.2014 12:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!