Architektura
ARCHITEKTURA
Dworce Białystok

Białostockie dworce zyskają nowe otoczenie

  • Komentarze

Sprawna komunikacja i przyjazna przestrzeń, to cele przebudowy terenów wokół białostockich dworców. Rusza konkurs na projekt  przebudowy okolic dworców.

Białystok chce nadać nowy charakter okolicom swoich dworców. Władze miasta chcą również, aby okolice białostockich dworców stały się miejscem, które mieszkańcy polubią - ze sprzyjającą dla nich przestrzenią.

Jak donosi „Kurier Poranny” właśnie dlatego białostocki magistrat ogłosił konkurs dla architektów i urbanistów. Urzędnicy chcą, żeby otoczenie dworców zmieniło swój charakter – stało się funkcjonalne i było miejską ozdobą oraz wizytówką.

>>Lubisz latać? Zobacz nowy terminal we Wrocławiu

Projekt roboczo nazwano koncepcją Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Wokół dworców mają powstać funkcjonalne węzły komunikacyjne. A ich otoczenie ma się zapełnić licznymi sklepami, barami i innymi punktami usługowymi przyjaznymi dla mieszkańców.

Na architektów i urbanistów, którzy wezmą udział w konkursie czeka 130 tys. złotych. Projektanci muszą się zmierzyć miedzy innymi z  zadaniem zakomponowania miejskiego krajobrazu dookoła głównego dworca w Białymstoku. Historia tej klasycystycznej budowli sięga aż 1861 roku. Sam dworzec przez znawców tematu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski
Data publikacji: 22.03.2012 16:29
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.