archirama.pl

Białystok: Zintegrowane Centrum Komunikacji będzie wyglądać jak na projekcie architektów 22Architekci

Białystok chce połączyć dworce PKP i PKS w Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt białostockiego ZCK. Drugie miejsce zajęła warszawska pracownia 22Architekci. Równorzędną nagrodę otrzymali architekci z WXCA.

ZCK Białystok

Projekt Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Białymstoku autorstwa 22Architekci

Fot: 22Architekci

Jury konkursu nie przyznało I nagrody. Za to przyznało dwie równorzędne II nagrody dla warszawskiej pracowni 22Architekci i architektów z biura WXCA też z Warszawy. Okolice dworca w Białymstoku od lat proszą się o nową koncepcję urbanistyczną. Co prawda wyremontowano dworzec PKP w białym stoku, ale całe otoczenie pozostawia wiele do życzenia.

Projekt pracowni 22Architekci zakłada całkowitą przebudowę obecnego węzła komunikacyjnego. Architekci zaproponowali, aby dworzec PKP przerobić na muzeum (stacja pochodzi jeszcze z XIX wieku i sama w sobie jest zabytkiem). Pawilony Centrum Park miałby zostać zamienione na obszerną halę dworcową, z której korzystałoby zarówno PKP i PKS.

Według projektu nad torami znalazłaby się zupełnie nowa kładka stanowiąca ciąg pieszo – rowerowy. Kładka dzieliłaby przestrzeń pomiędzy dwoma bliźniaczymi, dominującymi nad dworcem szklanymi wieżowcami. Wieżowce tworzyłyby symboliczną bramę prowadzącą na dworzec. Dalej obowiązywać ma niższa zabudowa, w której znalazłaby się również galeria sztuki. Podobnie jak 22Architekci tak i architekci z pracowni WXCA chcieliby połączyć hale dworców PKS i PKP.

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: 22Architekci
Data publikacji: 30.07.2012 16:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!