Medellin – okryte złą sławą kartelu narkotykowego miasto w północno-zachodniej Kolumbii – położone jest na wysokości ponad 1500 m n.p.m. w łańcuchu Andów, na terenie bardzo zróżnicowanym topograficznie. Realizacja budynku biblioteki stanowiła element rządowej strategii mającej na celu wyrównywanie szans dla biedniejszej, zmarginalizowanej części społeczeństwa. Lokalizacja na urwistym stoku wzgórza, w miejscu dobrze widocznym z położonego niżej centrum miasta, zainspirowała projektantów do kompozycyjnej integracji obiektu z krajobrazem i do stworzenia jego architektonicznej interpretacji. Uwzględniając kontekst społeczny, architekci starali się stworzyć budynek charakterystyczny i chętnie odwiedzany przez mieszkańców, mogący jednocześnie stać się lokalną ikoną architektoniczną i atrakcją turystyczną.
Układ przestrzenny
Kompozycję budynku tworzą trzy bryły umiejscowione na wspólnej, dwukondygnacyjnej platformie. Każda z nich mieści inny zespół funkcji – sale ćwiczeń z zapleczem administracyjnym, audytorium i bibliotekę. Na platformie – której górna powierzchnia jest pokryta drewnem, otwarta i ogólnie dostępna z poziomu ulicy – zorganizowano wejście główne wraz z funkcjami pomocniczymi.
Konstrukcja
Konstrukcję poszczególnych części budynku stanowią żelbetowe szkielety, na których zawieszono stalowe kratownice elewacji. Każdy z bloków jest konstrukcyjnie niezależny od platformy.
Ściany zewnętrzne
Stalowe kratownice mocowano wspornikowo do konstrukcji żelbetowej – trzonu. Powstała w ten sposób przestrzeń zapewnia powiązania widokowe oraz umożliwia rozprowadzanie światła wewnątrz budynku. Elewacje pokryto lokalnym ciemnym łupkiem o wysokości 10 cm, łączonym bezspoinowo o 3 mm dylatacji, który mocowano do płyt włókno-cementowych za pomocą kleju lateksowego. Ściany są dynamicznie nachylone w różnych kierunkach, co nadaje bryle światłocień i stanowi nawiązanie do naturalnej budowy skał.
Okna
Elewację przepruto niewielkimi, prostokątnymi otworami okiennymi, zgrupowanymi w nieregularne układy wzdłuż przekątnej lub osi symetrii elewacji. Światło wpada również od góry, przez świetliki rozmieszczone na obwodzie wszystkich brył, zlokalizowane nad przestrzenią wokół trzonu. Projektanci celowo unikali powiązań widokowych wnętrza z okolicą, dlatego przez okna wpada przesiane, jednorodne światło, co pozwala skupić się na pracy.
Materiały wykończeniowe
Przyjazną atmosferę budynku i jego wnętrza współtworzą materiały, dla których podstawowym kryterium doboru była lokalność i prostota. Ściany zewnętrzne wykończono od środka płytami gipsowo-kartonowymi, a od zewnątrz – łupkiem z okolic Bogoty. W wystroju wnętrz pojawia się też drewno dębowe i sosnowe, cement szkliwiony, a także szkło barwione.
Biblioteka publiczna Medellin, Kolumbia
Autorzy: Giancarlo Mazzanti Architect
Konstrukcja: Sergio Tobon, Alberto Aschner
Inwestor: Alcaldía de Medellín/Arquitectura y concreto
Generalny wykonawca: Alcaldía de Medellín/Arquitectura y concreto
Konsultant ds. akustyki: Raul Dario Franco
Powierzchnia całkowita: 2960 m2
Projekt: 2005-2006
Realizacja: 2007
Koszt inwestycji: 1027 USD/m2

-
Nagroda architektoniczna Prezydenta Warszawy w tym roku została przyznana w dwóch edycjach. Pierwsza dotyczyła warszawskich realizacji, które powstały w latach 2001 – 2014, druga realizacji najnowszych – oddanych do użytku w 2015 roku. Zobacz, jakie obiekty zostały docenione w tegorocznej edycji konkursu. Zgadzacie się z tymi wynikami, czy mieliście własnych faworytów? więcej
- Wieniec
- Kanadyjczyk
- Cios
