Architektura
ARCHITEKTURA

Fantastyczna biblioteka Musashino Art University projektu Sou Fujimoto

 • Komentarze

Sou Fujimoto dla Musashimo Art University

Wielowarstwowa spirala bez wyraźnego podziału na wnętrze i zewnętrze w bibliotece Musashino Art University -czyli to czego można oczekiwać od Fujimoto.

Fot: © Iwan Baan
 • Sou Fujimoto dla Musashimo Art University
 • Sou Fujimoto dla Musashimo Art University
 • Sou Fujimoto dla Musashimo Art University
 • Sou Fujimoto dla Musashimo Art University
 • Sou Fujimoto dla Musashimo Art University

Biblioteka to przede wszystkim półki na książki. Ale czy umiecie sobie wyobrazić cały budynek zbudowany wyłącznie z regałów? Niesamowita biblioteka Musashino Art University w Tokio  ma ściany od podłogi po sufit wypełnione półkami. Architekt Sou Fujimoto zastosował dziesięciometrowej wysokości regały ciągnące się we wszystkie strony, dając magiczne, nierealne wrażenie biblioteki ze snu

Konsekwencja jest jedną z najważniejszych zasad projektowania. Nawet najlepszy pomysł można zepsuć w czasie realizacji. Często architekci tłumaczą się niemożliwością zbudowania wizji początkowej. Te wymówki wyglądają dziecinnie na tle budynku projektu Sou Fujimoto dla Musashino Art University w Tokio. W projekcie biblioteki uniwersyteckiej konsekwencja realizacji początkowej idei zachwyca i zmusza do refleksji.

Głównym pomysłem są bowiem półki na książki. Regały to nasze archetypiczne wyobrażenie o bibliotekach. Sou Fujimoto postanowił nic więcej nie projektować, właśnie tylko jedną wielką półkę na książki i czasopisma. Dziesięciometrowe regały są wypełnione książkami do wysokości, gdzie może sięgnąć człowiek. Konstrukcja budynku, opierająca się o stalowy szkielet, nie ujawnia się w żadnym miejscu w tokijskiego budynku. Wszystkie ściany wyglądają na wykonane z wszędzie jednakowych drewnianych półek. Pozostałe komórki tej wielkiej tabeli, które nie zostały wypełnione, wyglądają jakby jedynie czekały na swoją kolej. 

Zewnętrzna część budynku projektu Fujimoto jest pokryta szkłem dla ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, charakterem nie różni się od wewnętrznej części biblioteki. Refleksy na powierzchni szklanych fasad wprowadzają dodatkowe wrażenie mirażu na tle uporządkowanych półek.

Biblioteka Musashino Art University zachwyca wnętrzem w żaden wyraźny sposób nie odseparowanym od otoczenia. Brak tu jakichkolwiek dominujących elementów, jednak poruszanie po budynku jest dziecinnie proste, dzięki przebiciom w ścianach oraz czytelnemu systemowi komunikacji wizualnej. Sytuację ułatwia dodatkowo oparcie budynku na planie spirali, dzięki czemu czytelnicy nie mają szans zgubić się we frapujących wnętrzach biblioteki. W oczy rzuca się minimalizm, ograniczona paleta barwna i świetne wykończenie. Bez tych elementów projekt Fujimoto byłby kolejnym doskonale pomyślanym, ale zepsutym na etapie realizacji budynkiem. Architekt po raz kolejny, spektakularnie bawi nas poetycznym podejściem do architektury, które przypomina dziecięce wizje świata - nic nie jest tu niemożliwe. Proste skojarzenie z półkami i ich konsekwentne użycie wszędzie, stworzyło niebanalny obiekt, który zachwyca poczuciem humoru i odwagą.

Po raz kolejny Japończycy wprawiają w zakłopotanie. Czy twórczość lokalnych architektów, których również cenimy, zacznie kiedyś prezentować podobny poziom delikatności, skromności i konsekwencji jak biblioteka Musashino Art University zaprojektowana przez Sou Fujimoto? A może taka dosyć bezosobowa architektura w ogóle do Was nie przemawia?

 

Więcej zdjęć:

http://www.iwan.com/photo_Sou_Fujimoto_Musashino-Art-University-Library.php

przeczytaj rowniez
Autor: MD
Zdjęcia: © Iwan Baan
Data publikacji: 11.08.2011 13:27
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.