W Krakowie przybywa obiektów użyteczności publicznej oraz biurowych na odpowiednim poziomie architektonicznym. Wśród przekazanych ostatnio do użytkowania jest biurowiec Spółki Akcyjnej ASCO, zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz. Architekci postawili nie tylko na najnowsze rozwiązania technologiczne, ale również na estetykę biurowca. Bo wiedzą, że najlepsze biurowce muszą odznaczać się wysmakowaną, nietuzinkową formą architektoniczną, która staje się swego rodzaju marketingiem architektonicznym, wizytówką inwestora.
Elewacja budynku, skomponowana z matematyczną precyzją, została wykonana z wykorzystaniem smukłych, horyzontalnych ceramicznych płyt elewacyjnych NBK Keramik, używanych wcześniej przez Renzo Piano w zabudowie słynnego Potsdamer Platz w Berlinie. Dodatkowo wprowadzono tu abstrakcyjne współczesne boniowanie, wykonane z satynowanej stali nierdzewnej. Zsyntetyzowany wizerunek gmachu, który swą nowoczesną architekturą ma silnie oddziaływać na otoczenie, uzyskano dzięki umieszczeniu na jego fasadzie w rytmicznym porządku architektonicznym pokaźnych rozmiarów ekranów, o funkcji brise-soleil, mających charakter futurystycznych lizen.
>>Nowoczesna willa tradycyjna – czyli dom z gontu i betonu z pracowni Barycz Saramowicz
Budynek ściśle wypełnia tkankę miejską, a jego skala i sposób artykulacji architektonicznej nawiązują do charakteru wnętrza urbanistycznego ulicy, ukształtowanego w większości przez przedwojenne kamienice. Budynek położony jest w Krakowie u zbiegu Pl. Bohaterów Getta z ul. Kącik. Stąd tylko 2000 m do Rynku Głównego. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ulica ta stać się ma reprezentacyjnym corso pieszym, łączącym Pl. Bohaterów Getta z projektowanym Pl. Oskara Schindlera. Swego czasu dzielnica Zabłocie, gdzie gmach jest położony, była najgorszą częścią miasta, a dziś – staje się jedną z najlepszych. Dowodzi to rewitalizacyjnej siły działania architektury.
W miejsce postindustrialnych zdegradowanych przestrzeni powstały tu w ostatnich latach tak znaczące budynki użyteczności publicznej, jak kampus Akademii Krakowskiej, siedziba Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych tej uczelni, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK; wielorodzinne zespoły mieszkaniowe, także lofty. Przy planowaniu budynków biurowych zasadnicze znaczenie ma zapewnienie odpowiedniego komfortu i higieny pracy umysłowej: ergonomia przestrzeni, dobre nasłonecznienie, modulowanie psychofizycznego klimatu wnętrza elementami brise-soleil, piękny widok.
W biurowcu ASCO S.A. okna typu weneckiego, wszystkie z portfenetrami, dają użytkownikom wspaniałą panoramę na Bulwary Wiślane, Kazimierz i Stary Kraków. Sprawiają, że budynek jest słoneczny. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji budynku – zaprojektowano tarasy. Dużą rolę dla najemców, w związku z potrzebami nowoczesnej gospodarki, odgrywa elastyczność planu budynku, możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni biurowych.
BIUROWIEC ASCO SA W KRAKOWIE
LOKALIZACJA: KRAKÓW, UL. KĄCIK
ARCHITEKT – GENERALNY PROJEKTANT: BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ
AUTORZY: DR RAFAŁ BARYCZ/ DR PAWEŁ SARAMOWICZ/ Z ZESPOŁEM PROJEKTOWYM
INWESTOR: SPÓŁKA AKCYJNA ASCO
PROJEKT: 2006
REALIZACJA: 2007-2011
GENERALNY WYKONAWCA: BUDOWLANA SPÓŁKA INŻYNIERSKA
FOTOGRAFIE: MIKOŁAJ KATUS

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
U15 Office building - biurowiec autorstwa pracowni Cino Zucchi Architetti zlokalizowany jest na Milanofiori Nord – obszarze charakteryzującym się wysokiej jakości architekturą współczesną osadzoną na terenach parkowych. Plan zagospodarowania tego terenu zaprojektował holenderski architekt i urbanista Erick van Egeraat więcej
-
Pracownia architektoniczna Arch-Deco zaprojektowała kompleks biurowców Tryton Business House. W samym środku bryły architekci zrobili wielką dziurę więcej
-
Architektura współczesna zmienia historyczne dzielnice w miasta przyszłości. Zastanawialiście się jak może zmienić się np. Kraków po 2020 roku? Temat przybliży Wam nietypowa wystawa, którą będzie można zobaczyć na placu Szczepańskim już od najbliższego piątku 19 września 2014 roku więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Biurowiec U15 w Milanie - open space, opływowe kształty i nowoczesna elewacja
- ARCHITEKTURA: Nowy biurowiec w Gdańsku. Tryton Business House naprzeciw Europejskiego Centrum Solidarności
- ARCHITEKTURA: Wystawa brył z miasta przyszłości - Kraków 2020
- ARCHITEKTURA: Zaskakująca architektura współczesna Szwajcarii. Marmurowa elewacja i przeszklenia z kurtynami. Czy to na pewno biurowiec?