archirama.pl

Biurowiec ASCO w Krakowie. Elegancja i funkcjonalność

Biurowiec ASCO projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz łączy w sobie elegancję, styl i funkcjonalność. Nowoczesny biurowiec znakomicie wpisuje się w tkankę architektoniczną Krakowa.

Biurowiec ASCO w Krakowie

Biurowiec ASCO projektu Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. 

Fot: Mikołaj Katus

W Krakowie przybywa obiektów użyteczności publicznej oraz biurowych na odpowiednim poziomie architektonicznym. Wśród przekazanych ostatnio do użytkowania jest biurowiec Spółki Akcyjnej ASCO, zaprojektowany w Biurze Architektonicznym Barycz i Saramowicz. Architekci postawili nie tylko na najnowsze rozwiązania technologiczne, ale również na estetykę biurowca. Bo wiedzą, że najlepsze biurowce muszą odznaczać się wysmakowaną, nietuzinkową formą architektoniczną, która staje się swego rodzaju marketingiem architektonicznym, wizytówką inwestora.

Elewacja budynku, skomponowana z matematyczną precyzją, została wykonana z wykorzystaniem smukłych, horyzontalnych ceramicznych płyt elewacyjnych NBK Keramik, używanych wcześniej przez Renzo Piano w zabudowie słynnego Potsdamer Platz w Berlinie. Dodatkowo wprowadzono tu abstrakcyjne współczesne boniowanie, wykonane z satynowanej stali nierdzewnej. Zsyntetyzowany wizerunek gmachu, który swą nowoczesną architekturą ma silnie oddziaływać na otoczenie, uzyskano dzięki umieszczeniu na jego fasadzie w rytmicznym porządku architektonicznym pokaźnych rozmiarów ekranów, o funkcji brise-soleil, mających charakter futurystycznych lizen.

>>Nowoczesna willa tradycyjna – czyli dom z gontu i betonu z pracowni Barycz Saramowicz

Budynek ściśle wypełnia tkankę miejską, a jego skala i sposób artykulacji architektonicznej nawiązują do charakteru wnętrza urbanistycznego ulicy, ukształtowanego w większości przez przedwojenne kamienice. Budynek położony jest w Krakowie u zbiegu Pl. Bohaterów Getta z ul. Kącik. Stąd tylko 2000 m do Rynku Głównego. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ulica ta stać się ma reprezentacyjnym corso pieszym, łączącym Pl. Bohaterów Getta z projektowanym Pl. Oskara Schindlera. Swego czasu dzielnica Zabłocie, gdzie gmach jest położony, była najgorszą częścią miasta, a dziś – staje się jedną z najlepszych. Dowodzi to rewitalizacyjnej siły działania architektury.

W miejsce postindustrialnych zdegradowanych przestrzeni powstały tu w ostatnich latach tak znaczące budynki użyteczności publicznej, jak kampus Akademii Krakowskiej, siedziba Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych tej uczelni, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK; wielorodzinne zespoły mieszkaniowe, także lofty. Przy planowaniu budynków biurowych zasadnicze znaczenie ma zapewnienie odpowiedniego komfortu i higieny pracy umysłowej: ergonomia przestrzeni, dobre nasłonecznienie, modulowanie psychofizycznego klimatu wnętrza elementami brise-soleil, piękny widok.

W biurowcu ASCO S.A. okna typu weneckiego, wszystkie z portfenetrami, dają użytkownikom wspaniałą panoramę na Bulwary Wiślane, Kazimierz i Stary Kraków. Sprawiają, że budynek jest słoneczny. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji budynku – zaprojektowano tarasy. Dużą rolę dla najemców, w związku z potrzebami nowoczesnej gospodarki, odgrywa elastyczność planu budynku, możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni biurowych.

BIUROWIEC ASCO SA W KRAKOWIE
LOKALIZACJA: KRAKÓW, UL. KĄCIK
ARCHITEKT – GENERALNY PROJEKTANT: BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ
AUTORZY: DR RAFAŁ BARYCZ/ DR PAWEŁ SARAMOWICZ/ Z ZESPOŁEM PROJEKTOWYM
INWESTOR: SPÓŁKA AKCYJNA ASCO
PROJEKT: 2006
REALIZACJA: 2007-2011
GENERALNY WYKONAWCA: BUDOWLANA SPÓŁKA INŻYNIERSKA
FOTOGRAFIE: MIKOŁAJ KATUS

Autor: Biuro Architektoniczne Barycz Saramowicz, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Mikołaj Katus
Data publikacji: 19.05.2012 10:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!