Architektura
ARCHITEKTURA

Biurowiec Astoria w centrum Warszawy

  • Komentarze

Nowa bryła w centrum Warszawy: biurowiec Astoria

Biurowiec Astoria, zamknięcie narożnika ulicy, skrzyżowanie ulic Zgoda i Przeskok, Warszawa

Fot: Epstein Design Studio

Był pawilon, będzie nowy biurowiec. Dziesięciopiętrowy biurowiec Astoria zaprojektowany przez Stanisława Fiszera i architektów z firmy Epstein powstaje w samym centrum Warszawy

Nowa bryła w śródmieściu

Przy ul. Przeskok w Warszawie do 2013 roku stał pawilon zaprojektowany przez Henryka Borowego i Andrzeja Kocięckiego. Bryła budynku z 1962 roku straciła architektoniczny wyraz pod koniec XX wieku, kiedy lekkie, przeszklone elewacje zniknęły pod masą reklam. Architektura wnętrz też przestała istnieć. Pawilon początkowo miał jedno wielkie pomieszczenie, pozwalające na wyeksponowanie współczesnych brył mebli. Stopniowo jednak wnętrz podzielono, wprowadzili się nowi najemcy, a miejsce użytkowego designu zajęły frytki i nie najlepszy kebab. Meblowy pawilon wyglądał dość szpetnie i niewiele osób martwiło się, gdy buldożery zgarniały gruz po wyburzeniu.

Na miejscu pawilonu ma powstać dziesięciopiętrowy budynek biurowo-handlowy, z dwupoziomowym parkingiem podziemnym na 100 samochodów. Pierwszą, wstępną koncepcję architektoniczną przygotował Stanisław Fiszer, architekt znany jako projektant budynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i modernizacji Arkad Kubickiego. Gdy działka przeszła na własność spółki STRABAG Real Estate prace nad projektem przejęli architekci z firmy Epstein.

Nowa Astoria to 17 600 mkw powierzchni biurowej i prawie 1500 mkw na lokale handlowe i usługowe. Inwestor podkreśla, że budynek powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ma uzyskać certyfikat LEED na poziomie Gold.
Prace budowlane mają się skończyć w pierwszej połowie 2016 roku, a koszt inwestycji szacowany jest na 75 mln euro.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.