archirama.pl

Biurowiec – drzewo. Nietypowa bryła budynku CENTRA METROPARK w New Jersey

Bryła budynku CENTRA METROPARK, którego konstrukcja przypomina drzewo powstała w miejscowosci Iselin w stanie New Yersey – USA. Jest to przykład biurowca zaprojektowanego w duchu ekobudownictwa

Budynek - drzewo. Projekt Kohn Pedersen Fox Associates

Dzięki uprzejmości Kohn Pedersen Fox (KPF) fot. Michael Moran

Obecny budynek CENTRA METROPARK powstał w 2009 roku w wyniku renowacji istniejącego, pięciokondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni 98 000kmw. Autorami renowacji i rozbudowania nowego biurowca są architekci z biura Kohn Pedersen Fox Associates. Nowa bryła zyskała  110 000 mkw i przeszklenia od podłogi aż do sufitu. Obiekt zyskał również m. in. Centrum konferencyjne, salę fitness oraz kawiarnię. Warto dodać, że nowy budynek spełnia amerykańskie standardy LEED związane z ekobudownictwem .

 

Unikalna struktura nowego budynku CENTRA METROPARK wykorzystuje asymetryczne drzewo  - słup, oraz kratownicę. Elementy te wspierają czwarte piętro, które niczym korona drzewa rozrosło się ponad niższe kondygnacje. To właśnie ten element sprawia, że  bryła CENTRA METROPARK jest wyjątkowa. Środek czwartego piętra przeszywa prostokątny otwór, który prowadzi aż do kondygnacji  parterowej. Dzięki temu zabiegowi do wejścia zlokalizowanego na parterze dociera światło słoneczne.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 6.05.2014 21:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!