Być jak stararchhitekt
Goście Łódź Design Festival mogli zobaczyć nowy biurowiec, wyrastający naprzeciw Fabryki Sztuki. Biurowiec powstaje na miejscu dawnych basenów miejskich, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w centrum miasta, przy zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego.
Nowa bryła zwraca uwagę charakterystyczną elewacją. Poziome, ręcznie formowane cegły pochodzą z duńskiej manufaktury. Na elewacjach jest ich przeszło 59 000. Rzadko stosowany w polskiej architekturze materiał produkowany jest od niedawna – pierwsza partia Petersen Tegl Kolumba™ została przygotowana specjalnie dla Petera Zumthora. Szwajcarski stararchitrekt współpracował z manufakturą przy realizacji Kolumba Museum w Kolonii. Płaska, nieco nieregularna cegła tak się spodobała, że produkcja nie zakończyła się po oddaniu muzeum do użytku. Drogi (6$ za sztukę) materiał jest stosowany w realizacjach na świecie, ale w Polsce nie sięgano dotąd po niego w tak dużych realizacjach. Również projektanci łódzkiego biurowca z pracowni Horizone Studio nie planowali używania ręcznie robionych cegieł.
Początkowo na elewacjach biurowca miał się pojawić fibrobeton. Konserwator wolałby jednak nawiązanie do łódzkiej, industrialnej tradycji. Na królującą w XIX –wiecznej Łodzi czerwoną cegłę nie chcieli się jednak zgodzić ani inwestor, ani architekci. Patową sytuację rozwiązało zastosowanie materiału produkowanego historycznymi metodami, ale nowoczesnego w wyrazie.
Decyzja architektów musiała sprawić trochę kłopotów wykonawcom... Każda z cegieł ma minimalnie różny od pozostałych kształt i kolor. Żeby uzyskać obecny efekt, nie można było po prostu otwierać kolejnych palet materiału w miarę postępu prac. Równocześnie musiały być otwarte prawie wszystkie opakowania, a kolejne cegły dobierano do już ułożonych.
Główna siedziba Ericpol ma być budynkiem zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aby zmniejszyć zużycie energii przez klimatyzację, na silnie nasłonecznionych elewacjach wykorzystano szyby z powłoką niskoemisyjną. Poza tym, wnętrze będzie chronione przed przegrzewaniem za pomocą zewnętrznych żaluzji. Te osłony będą automatycznie sterowane przez system BMS. Automat będzie ustawiał żaluzję w zależności od nasłonecznienia i prędkości wiatru.
Bryła biurowca zbudowana została na planie litery X. Gmach składa się z dwóch skrzydeł połączonych przeszklonym lobby.
Budynek Ericpol Software Pool
lokalizacja: Łódź, ul. Sienkiewicza
inwestor: ERICPOL Sp. z o.o.
autorzy: HORIZONE Studio, Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
generalny wykonawca: STRABAG Sp. z o.o.
projekt: 2012-2013
realizacja: 2013-2014
Powierzchnia całkowita: 12 121 mkw
Powierzchnia netto: 11 150 mkw
Kubatura: 35 700 mkw
