Architektura
ARCHITEKTURA

Biurowiec Ericpol w Łodzi: bryła z cegieł Zumthora

 • Komentarze

Bryła biurowca Ericpol w Łodzi, projekt pracownia architektoniczna Horizone Studio, współczesna architektura Łodzi

Nowy biurowiec Ericpol w Łodzi ma być oddany do uzytku w styczniu 2015

Fot: Horizone Studio - materiały prasowe
 • Elewacja z ręcznie robionej szarej cegły. Bryła biurowca Ericpol w Łodzi
 • Makieta nowego biurowca Ericpol w Łodzi. Architektura współczesna od Horizone Studio
 • Ericpol, ceglana elewacja biurowca
 • Architektura współczesna, cegła ręcznie formowana
 • Ericpol - ażurowce osłony na ceglanej elewacji
 • Bryła biurowca Ericpol w Łodzi, projekt pracownia architektoniczna Horizone Studio, współczesna architektura Łodzi

Zaprojektowany przez biuro architektoniczne Horizone Studio biurowiec Ericpol w Łodzi jest już na ukończeniu. W styczniu 2015 do budynku przeniesie się 800 informatyków. Jak wygląda architektura wnętrz, efektowna elewacja i otoczenie bryły? Sprawdziliśmy

Być jak stararchhitekt

Goście Łódź Design Festival mogli zobaczyć nowy biurowiec, wyrastający naprzeciw Fabryki Sztuki. Biurowiec powstaje na miejscu dawnych basenów miejskich, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w centrum miasta, przy zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego.

Nowa bryła zwraca uwagę charakterystyczną elewacją. Poziome, ręcznie formowane cegły pochodzą z duńskiej manufaktury. Na elewacjach jest ich przeszło 59 000. Rzadko stosowany w polskiej architekturze materiał produkowany jest od niedawna – pierwsza partia Petersen Tegl Kolumba™ została przygotowana specjalnie dla Petera Zumthora. Szwajcarski stararchitrekt współpracował z manufakturą przy realizacji Kolumba Museum w Kolonii. Płaska, nieco nieregularna cegła tak się spodobała, że produkcja nie zakończyła się po oddaniu muzeum do użytku. Drogi (6$ za sztukę) materiał jest stosowany w realizacjach na świecie, ale w Polsce nie sięgano dotąd po niego w tak dużych realizacjach.  Również projektanci łódzkiego biurowca z pracowni Horizone Studio nie planowali używania ręcznie robionych cegieł.

Początkowo na elewacjach biurowca miał się pojawić fibrobeton. Konserwator wolałby jednak nawiązanie do łódzkiej, industrialnej tradycji. Na królującą w XIX –wiecznej Łodzi czerwoną cegłę nie chcieli się jednak zgodzić ani inwestor, ani architekci. Patową sytuację rozwiązało zastosowanie materiału produkowanego historycznymi metodami, ale nowoczesnego w wyrazie.
    
Decyzja architektów musiała sprawić trochę kłopotów wykonawcom... Każda z cegieł ma minimalnie różny od pozostałych kształt i kolor. Żeby uzyskać obecny efekt, nie można było po prostu otwierać kolejnych palet materiału w miarę postępu prac. Równocześnie musiały być otwarte prawie wszystkie opakowania, a kolejne cegły dobierano do już ułożonych.

Główna siedziba Ericpol ma być budynkiem zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aby zmniejszyć zużycie energii przez klimatyzację, na silnie nasłonecznionych elewacjach wykorzystano szyby z powłoką niskoemisyjną. Poza tym, wnętrze będzie chronione przed przegrzewaniem za pomocą zewnętrznych żaluzji. Te osłony będą automatycznie sterowane przez system BMS. Automat będzie ustawiał żaluzję w zależności od nasłonecznienia i prędkości wiatru.

Bryła biurowca zbudowana została na planie litery X. Gmach składa się z dwóch skrzydeł połączonych przeszklonym lobby.
Budynek Ericpol Software Pool
lokalizacja: Łódź, ul. Sienkiewicza
inwestor: ERICPOL Sp. z o.o.
autorzy: HORIZONE Studio, Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
generalny wykonawca: STRABAG Sp. z o.o.
projekt: 2012-2013
realizacja: 2013-2014
Powierzchnia całkowita: 12 121 mkw
Powierzchnia netto: 11 150 mkw
Kubatura: 35 700 mkw

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.