archirama.pl

Biurowiec prospołeczny: Nowa siedziba główna Siemensa od Henning Larsen Architects

Nowa siedziba główna firmy Siemens, wyłoniona w wyniku konkursu architektonicznego, będzie czytelną kompozycją dziedzińców, tkanki budynku i ciągów komunikacyjnych, która stworzy nową pulsującą życiem publiczną przestrzeń w centrum Monachium. Zapowiada się proekologiczny i prospołeczny kompleks na miarę wizerunku firmy specjalizującej się w najnowszych technologiach

Henning Larsen Architects Siemens Monachium

Nowy punkt na mapie miejsc do spotkań w Monachium?

Fot: dzięki uprzejmości Henning Larsen Architects

Nowa siedziba Siemensa zbudowana jest wokół struktury sześciu zaokrąglonych prostokątów. Na ich podstawie powstało sześć różnych dziedzińców ściśle współpracujących z miastem, które tworzą nowe przestrzenie do eksploracji dla mieszkańców Monachium.

Zwycięska koncepcja biurowca ma ambicje prezentować nową jakość w projektowaniu przyjaznemu środowisku w skali urbanistycznej. Budynek ma zapewniać standard dbałości o środowisko wyższy niż wymagane przez certyfikaty takie jak DGNB Gold czy LEED Platinum. Zaawansowane technologie autorstwa Siemensa zastosowane w projekcie mają zapewnić odpowiednią efektywność budynku przez cały czas jego przyszłego użytkowania.

Projektanci z Henning Larsen Architects postarali się, żeby ich dzieło było samowystarczalne energetycznie, a układ biur i delikatne nachylenie fasad zapewniało wystarczającą ilość światła dziennego. W projekcie dla Siemensa, architekci akcentują również ogromną dbałość o otwarte i zdrowe środowisko pracy korzystając ze zdrowych materiałów, ale również kładąc nacisk, oprócz komunikacji i innowacji, na integrację. Ta ujawnia się w organizacji biurowca w sposób ułatwiający tworzenie nowych więzi międzyludzkich. Różne poziomy są połączone kładkami dzięki czemu zachowano ciągłość komunikacji. A serce założenia, zadaszone atrium zlokalizowane po środku, jest z kolei miejscem, do którego można się dostać z każdej strony nowej siedziby Siemensa.

Poziom dachu jest dobrze przygotowany do wydarzeń publicznych, takich jak na przykład wystawy artystyczne, w czasie których zwiedzający mogą podziwiać piękną panoramę Monachium. Publiczny dostęp do biurowca Siemensa sprawia że, dzięki nieustannemu przepływowi gości i przechodniów, firma wraz z nową siedzibą prezentuje obraz korporacji dwudziestego pierwszego wieku – otwartej i zapraszającej.

Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Henning Larsen Architects
Data publikacji: 13.07.2011 13:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!