archirama.pl

Biurowiec w Olsztynie

Architekci nie cofnęli się przed czysto formalistycznymi nawiązaniami do architektury historycznej. Żaden z elementów budynku nie wydaje się zbędny; jednocześnie biurowiec nie sprawia wrażenia obcego w otoczeniu

Biurowiec w Olsztynie

Siedziba firmy NDG medical sales force, Olsztyn.

Fot: Aleksander Rutkowski

Projektanci siedziby firmy NDG medical w Olsztynie ukształtowali budynek jako abstrakcyjną rzeźbę, której forma wynika z relacji z otoczeniem. Konsekwentnie zaprojektowany obiekt zdradza bliskie pokrewieństwo z popularnym na świecie nurtem architektury zapoczątkowanym w latach dziewięćdziesiątych w Holandii, a także z wczesnymi domami projektu Mario Botty. Budynek sprawia wrażenie wyrzeźbionego w graniastosłupie o podstawie nieforemnego wielokąta. Jeden z dwóch najkrótszych boków jest równoległy do ulicy Marii Zientary-Malewskiej, zaś drugi do korony skarpy, poniżej której znajduje się dworzec kolejowy. Dwa kolejne boki są względem nich prostopadłe. W tak ukształtowanej bryle zostały wycięte ogromne wnęki oparte na rzucie płaskich trójkątów. Dzięki nim na górnych kondygnacjach uzyskano tarasy, zaś na parterze dwie zadaszone przestrzenie przed budynkiem. Z wnęk roztaczają się widoki na wieże Starego Miasta, znajdujący się po drugiej stronie ulicy eklektyczny pałacyk oraz rosnące na działce drzewa. Rzeźbiarski charakter obiektu został podkreślony dzięki jednolitemu pokryciu cegłą powierzchni boków graniastosłupa i wykończeniu ścian wnęk dwoma rodzajami szkła: przeziernego, tworzącego olbrzymie okna, i mlecznego – tam, gdzie kryje ono konstrukcję budynku. Poziome podziały pomiędzy szybami zostały uwypuklone za sprawą przeskalowanych czarnych szprosów. Podkreślają one modularny sposób wyznaczania dolnych i górnych granic poszczególnych elementów bryły, a także stanowią formalne nawiązanie do często spotykanego w Olsztynie pruskiego muru. Innym zabiegiem nadającym obiektowi związek z tradycyjną architekturą miasta jest użycie cegły stylizowanej na starą.

Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie rozrzeźbionego monolitu, jednak jego wnętrze zostało ukształtowane niczym pudełko o cienkich bokach, pomiędzy które w swobodny sposób wstawiono płaszczyzny wewnętrznych ścian i stropów.

Biurowiec powstał wbrew kilku obowiązującym w Polsce akademickim zasadom dobrej architektury. Z mającej pozostawać w równowadze triady formy, funkcji i konstrukcji ta pierwsza wyraźnie dominuje, natomiast ostatnia jest podporządkowana pozostałym. Architekci nie cofnęli się przed czysto formalistycznymi nawiązaniami do architektury historycznej. Żaden z elementów budowli nie wydaje się zbędny; jednocześnie nie sprawia ona wrażenia obcej w otoczeniu. Kiedy patrzy się w kierunku budynku z peronów pobliskiego dworca można wręcz nie zwrócić na niego uwagi.

Uzyskany efekt wynika nie tylko z talentu projektantów, ale i ze sprzyjających warunków: inwestor był zainteresowany budowaniem swego wizerunku za pomocą nietuzinkowej architektury. Budynek powstał na dużej działce w sąsiadującej z centrum miasta dzielnicy Zatorze. Dzięki takiej lokalizacji obiekt nie ginie w śródmiejskim gwarze ani w wizualnym chaosie terenów położonych wzdłuż tras wylotowych, gdzie liczne siedziby firm w mniej lub bardziej subtelny sposób usiłują zwrócić uwagę klientów.

Siedziba firmy NDG medical sales force\NDG medical sales force office

Olsztyn, ul. Marii Zientary--Malewskiej 20b
Autorzy\Architects: architekci Andrzej Kikowski, Damian Cyryl Kotwicki
Konstrukcja\Structural engineering: LGL sp. z o.o.
Generalny wykonawca\General contractor: Lb sp. z o.o.
Inwestor\Client: NDG medical sales force
Powierzchnia terenu\Site area: 2127 m2
Powierzchnia zabudowy\Building area: 180 m2
Powierzchnia użytkowa\Usable floor area: 325 m2
Powierzchnia całkowita\Total floor area: 444 m2
Kubatura\Volume: 1719 m3
Projekt\Design: 2005
Realizacja\Construction: 2005-2006
Nie podano kosztu inwestycji\Cost of investment not disclosed

Źródło: "Architektura-murator" 03/2007
Autor: Hubert Trammer
Zdjęcia: Aleksander Rutkowski
Data publikacji: 22.06.2011 16:11

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!