archirama.pl

Budynek Serafino Konsoli miedziana "Chronosfera" błyszczy dzięki miedzi

Miedziana „Chronosfera” - nowy budynek firmy zegarmistrzowskiej Serafino Konsoli – błyszczy w słońcu dzięki zastosowaniu specjalnego stopu miedzi.

Budynek Serafino Konsoli we Włoszech

Tak wygląda królestwo czasu z miedzi  i aluminium

Fot: Janne Juhola, www.copperconcept.org

Ogromna cylindryczna konstrukcja ze stopu miedzi i aluminium, uwieńczona monumentalną tarczą tradycyjnego zegara wskazówkowego mogłaby spokojnie służyć za siedzibę mitologicznego boga czasu – Chronosa. Symboliczny projekt architektki Chiary Manili, tworzą dwie cylindryczne formy o różnych średnicach, pokryte kamieniem, marmurem i tynkiem, z wyróżniającymi się powierzchniami przeszkleń. Pionowe bębny i ich materiał kontrastują z przecinającym je poziomym, jakby zawieszonym, złotym cylindrem, którego horyzontalność podkreśla przeszklony pas. W środku znajdują się pomieszczenia o różnych funkcjach, od sal wystawowych po sale rozrywkowe.

Charakterystyczny wygląd budynku uzyskano dzięki użyciu stopu miedzi i aluminium. Cylindryczny kształt budowli podkreślają dzielące jej elewację wypukłe miedziane pasy, połączone na stojący rąbek. Zegar znajdujący się u południowego końca budowli ma również miedzianą tarczę i wskazówki wychodzące z małego okna, znajdującego się w centralnym punkcie okręgu. Od strony północnej powierzchnia budynku jest w znacznej mierze przeszklona. Stop miedzi i aluminium, którym pokryto elewację budynku, to wyjątkowy, bardzo stabilny materiał odporny na niepogodę i upływ czasu. Dzięki ochronnej warstwie zachowuje się inaczej niż czysta miedź. Wraz z upływem czasu nie traci złocistej barwy, a jedynie nieco blasku, kiedy pod wpływem warunków atmosferycznych, narasta na nim warstwa tlenku. Taki złoty stop nie tylko sprawia wrażenie luksusu i bogactwa, ale jest też niezwykle trwały, odporny na korozję, ścieranie i inne niszczące czynniki.

Projekt: Mangili & Associati

Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: www.copperconcept.org, Janne Juhola
Data publikacji: 23.04.2012 17:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!