Architektura
ARCHITEKTURA

Browar Lubicz. Tak powinno się to robić - deweloperka inaczej!

  • Komentarze

Komin browaru Lubicz po rewitalizacji, Kraków

Browar Lubicz w Krakowie (ul. Lubicz i Strzelecka), rewitalizacja

Fot: www.browarlubicz.pl

Czy współczesna architektura mieszkaniowa, bryły apartamentowców i osiedla są monotonne? Odwiedzając kolejne miasta nie można oprzeć się wrażeniu, że każde nowoczesne osiedle deweloperskie wygląda…niemal identycznie. I niestety, nie jest to bynajmniej widok zachwycający.

Oczywiście, dla wielu z nas współczesna architektura jest bardziej estetyczna niż bloki z wielkiej płyty. Jaki jest jednak sens tego, że w specyficznym otoczeniu secesyjnych kamieniczek czy w postindustrialnym krajobrazie wyrastają nagle, jak grzyby po deszczu, apartamentowce ocieplone styropianem, z charakterystycznymi tarasami, pomalowane w kolorach ziemi?

Okazuje się, że z odrobiną dobrych chęci można stworzyć coś, co wykroczy poza standardowe ramy polskiego nowoczesnego budownictwa. Coś co odbiegnie od ogólnie przyjętych norm, choć samo powinno stanowić normę.

Współczesna architektura w pałacu

Browar Lubicz to miejsce dobrze znane mieszkańcom Krakowa. Na jego terenie zachowały się, objęte ochroną konserwatorską budynki z II poł. XIX w. - Pałac Goetzów, czyli budynek administracyjny, dawna słodownia, wieża klatki schodowej z kominem, a także maszynownia chłodnicza i kotłownia oraz komin. Pośród przemysłowej zabudowy pozostał też ślad oryginalnego rozwiązania przestrzennego, łączącego rezydencję właściciela bezpośrednio z zakładem produkcyjnym i salą restauracyjną. Większość dzisiejszej zabudowy stanowią jednak typowo przemysłowe budynki. Przez to teren ten wchodzi w obszar Historycznego Zespołu Miasta.

Browar Lubicz: rewitalizacja

Obecny właściciel zespołu - firma Balmoral Properties  - zadbał o zachowanie w przyszłym projekcie wskazanych przez władze konserwatorskie fragmentów dawnej zabudowy i zabytków poprzemysłowych. To rzadkie w dobie entuzjastycznego równania z ziemią wszystkiego, co nie jest nowe lub prawie nowe. Rewitalizacja, która jest obecnie tak modnym (jedynie w teorii) pojęciem, tu naprawdę ma miejsce.
Przeprojektowania kwartału wraz z nową zabudową podjęła się krakowska pracownia MOFO architekci. Na każdym etapie prace konsultowane były z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. To kolejny niecodzienny, choć tak potrzebny w wielu przypadkach, krok. Zabudowa zaadaptowana została na cele biurowe, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne. Nie brakuje też przestrzeni mieszkaniowej. Czteropiętrowa, niska zabudowa wpisuje się w przemysłowy i historyczny charakter tej części miasta. Pierwszy etap osiedla Browar Lubicz został oddany do użytkowania na początku 2014 roku.

Z szacunku dla przeszłości zaplanowano pozostawienie stanowiących zabytki przemysłowe elementów maszyn. Inwestor pragnie również otworzyć na terenie obiektu butik piwny, w którym dostępne byłyby napoje warzone przez małe, domowe browary.

Z uwagi na bliskość torów, od strony Szpitala Dziecięcego zaprojektowano specjalne ogrodzenie, tłumiące dźwięki
Browar Lubicz otrzymał m.in. Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura mieszkaniowa, nagrodę specjalną w konkursie „Kraków – mój dom”, za kreatywną rewitalizację zdegradowanego obszaru i stworzenie atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej, tytuł Inwestycja Roku 2013.


Więcej informacji:
Browar Lubicz w nowej odsłonie. Fakty i liczby >>
Kolejny etap rewitalizacji browaru>>


  • 1
  • 2
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.