Oczywiście, dla wielu z nas współczesna architektura jest bardziej estetyczna niż bloki z wielkiej płyty. Jaki jest jednak sens tego, że w specyficznym otoczeniu secesyjnych kamieniczek czy w postindustrialnym krajobrazie wyrastają nagle, jak grzyby po deszczu, apartamentowce ocieplone styropianem, z charakterystycznymi tarasami, pomalowane w kolorach ziemi?
Okazuje się, że z odrobiną dobrych chęci można stworzyć coś, co wykroczy poza standardowe ramy polskiego nowoczesnego budownictwa. Coś co odbiegnie od ogólnie przyjętych norm, choć samo powinno stanowić normę.
Współczesna architektura w pałacu
Browar Lubicz to miejsce dobrze znane mieszkańcom Krakowa. Na jego terenie zachowały się, objęte ochroną konserwatorską budynki z II poł. XIX w. - Pałac Goetzów, czyli budynek administracyjny, dawna słodownia, wieża klatki schodowej z kominem, a także maszynownia chłodnicza i kotłownia oraz komin. Pośród przemysłowej zabudowy pozostał też ślad oryginalnego rozwiązania przestrzennego, łączącego rezydencję właściciela bezpośrednio z zakładem produkcyjnym i salą restauracyjną. Większość dzisiejszej zabudowy stanowią jednak typowo przemysłowe budynki. Przez to teren ten wchodzi w obszar Historycznego Zespołu Miasta.
Browar Lubicz: rewitalizacja
Obecny właściciel zespołu - firma Balmoral Properties - zadbał o zachowanie w przyszłym projekcie wskazanych przez władze konserwatorskie fragmentów dawnej zabudowy i zabytków poprzemysłowych. To rzadkie w dobie entuzjastycznego równania z ziemią wszystkiego, co nie jest nowe lub prawie nowe. Rewitalizacja, która jest obecnie tak modnym (jedynie w teorii) pojęciem, tu naprawdę ma miejsce.
Przeprojektowania kwartału wraz z nową zabudową podjęła się krakowska pracownia MOFO architekci. Na każdym etapie prace konsultowane były z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. To kolejny niecodzienny, choć tak potrzebny w wielu przypadkach, krok. Zabudowa zaadaptowana została na cele biurowe, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne. Nie brakuje też przestrzeni mieszkaniowej. Czteropiętrowa, niska zabudowa wpisuje się w przemysłowy i historyczny charakter tej części miasta. Pierwszy etap osiedla Browar Lubicz został oddany do użytkowania na początku 2014 roku.
Z szacunku dla przeszłości zaplanowano pozostawienie stanowiących zabytki przemysłowe elementów maszyn. Inwestor pragnie również otworzyć na terenie obiektu butik piwny, w którym dostępne byłyby napoje warzone przez małe, domowe browary.
Z uwagi na bliskość torów, od strony Szpitala Dziecięcego zaprojektowano specjalne ogrodzenie, tłumiące dźwięki
Browar Lubicz otrzymał m.in. Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura mieszkaniowa, nagrodę specjalną w konkursie „Kraków – mój dom”, za kreatywną rewitalizację zdegradowanego obszaru i stworzenie atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej, tytuł Inwestycja Roku 2013.
Więcej informacji:
Browar Lubicz w nowej odsłonie. Fakty i liczby >>
Kolejny etap rewitalizacji browaru>>
- 1
- 2
