archirama.pl

Browar Lubicz. Tak powinno się to robić - deweloperka inaczej!

Czy współczesna architektura mieszkaniowa, bryły apartamentowców i osiedla są monotonne? Odwiedzając kolejne miasta nie można oprzeć się wrażeniu, że każde nowoczesne osiedle deweloperskie wygląda…niemal identycznie. I niestety, nie jest to bynajmniej widok zachwycający.

Komin browaru Lubicz po rewitalizacji, Kraków

Browar Lubicz w Krakowie (ul. Lubicz i Strzelecka), rewitalizacja

Fot: www.browarlubicz.pl

Oczywiście, dla wielu z nas współczesna architektura jest bardziej estetyczna niż bloki z wielkiej płyty. Jaki jest jednak sens tego, że w specyficznym otoczeniu secesyjnych kamieniczek czy w postindustrialnym krajobrazie wyrastają nagle, jak grzyby po deszczu, apartamentowce ocieplone styropianem, z charakterystycznymi tarasami, pomalowane w kolorach ziemi?

Okazuje się, że z odrobiną dobrych chęci można stworzyć coś, co wykroczy poza standardowe ramy polskiego nowoczesnego budownictwa. Coś co odbiegnie od ogólnie przyjętych norm, choć samo powinno stanowić normę.

Współczesna architektura w pałacu

Browar Lubicz to miejsce dobrze znane mieszkańcom Krakowa. Na jego terenie zachowały się, objęte ochroną konserwatorską budynki z II poł. XIX w. - Pałac Goetzów, czyli budynek administracyjny, dawna słodownia, wieża klatki schodowej z kominem, a także maszynownia chłodnicza i kotłownia oraz komin. Pośród przemysłowej zabudowy pozostał też ślad oryginalnego rozwiązania przestrzennego, łączącego rezydencję właściciela bezpośrednio z zakładem produkcyjnym i salą restauracyjną. Większość dzisiejszej zabudowy stanowią jednak typowo przemysłowe budynki. Przez to teren ten wchodzi w obszar Historycznego Zespołu Miasta.

Browar Lubicz: rewitalizacja

Obecny właściciel zespołu - firma Balmoral Properties  - zadbał o zachowanie w przyszłym projekcie wskazanych przez władze konserwatorskie fragmentów dawnej zabudowy i zabytków poprzemysłowych. To rzadkie w dobie entuzjastycznego równania z ziemią wszystkiego, co nie jest nowe lub prawie nowe. Rewitalizacja, która jest obecnie tak modnym (jedynie w teorii) pojęciem, tu naprawdę ma miejsce.
Przeprojektowania kwartału wraz z nową zabudową podjęła się krakowska pracownia MOFO architekci. Na każdym etapie prace konsultowane były z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. To kolejny niecodzienny, choć tak potrzebny w wielu przypadkach, krok. Zabudowa zaadaptowana została na cele biurowe, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne. Nie brakuje też przestrzeni mieszkaniowej. Czteropiętrowa, niska zabudowa wpisuje się w przemysłowy i historyczny charakter tej części miasta. Pierwszy etap osiedla Browar Lubicz został oddany do użytkowania na początku 2014 roku.

Z szacunku dla przeszłości zaplanowano pozostawienie stanowiących zabytki przemysłowe elementów maszyn. Inwestor pragnie również otworzyć na terenie obiektu butik piwny, w którym dostępne byłyby napoje warzone przez małe, domowe browary.

Z uwagi na bliskość torów, od strony Szpitala Dziecięcego zaprojektowano specjalne ogrodzenie, tłumiące dźwięki
Browar Lubicz otrzymał m.in. Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura mieszkaniowa, nagrodę specjalną w konkursie „Kraków – mój dom”, za kreatywną rewitalizację zdegradowanego obszaru i stworzenie atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej, tytuł Inwestycja Roku 2013.


Więcej informacji:
Browar Lubicz w nowej odsłonie. Fakty i liczby >>
Kolejny etap rewitalizacji browaru>>


Autor: Paulina Patrylak
Zdjęcia: www.browarlubicz.pl
Data publikacji: 19.08.2014 10:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!