Bryła domu Festung Ślęza zaprojektowali architekci Kuba Woźniczka, Rafał Specylak i Marek Woźniczka związani ze studiem Kameleonlab. Jego bryła to efekt kilku po podstawowych założeń i dostosowania do lokalnych uwarunkowań.
Bryła Festung Ślęza – połączenie tradycji z nowoczesną architekturą
Ustawienie, rzut i proporcje bryły domu nawiązują do historycznej zabudowy wioski. Stare poniemieckie bryły w sąsiedztwie zabytkowego pałacu przypominają swoja architekturą długie proste stodoły bez wystających okapów i zbędnych zdobień. Budynki ustawione są prostopadle do drogi.
Zabudowa wsi wytycznymi dla architektów domu Festung Ślęża
Charakterystyka całej wsi to także wytyczne dla projektantów bryły Festung Ślęza, która stoi w tej strefie chronionej jest przez konserwatora. Kształt dachu kalenicę ustawiono po przekątnej rzutu, ale już zielony dach nad dużym garażem to rozwiązanie stosowane w projektowaniu nowoczesnej architektury. Pozwala ono na połączenie potrzeb inwestora przy spełnieniu wymagań planistycznych, czyli stromego, symetrycznego dachu i określonych kątów spadków połaci.
Bryła domu o powierzchni użytkowej 330 mkw
Poprzez nietypowy dach forma poddasza orientuje strefę dzieci na południowy wschód. Zielony taras nad garażem rozszerza część dziecięcą na zewnątrz. Z kolei sypialnia rodziców, a także część dzienna wychodzą na ogród i stronę zachodnią.
Bryła domu twierdzy
Inwestorzy chcieli aby bryła domu była rodzajem twierdzy. Aby spełnić te wymagania architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu. Budynek został także cofnięty wgłąb ogrodu co ukryło go przed wzrokiem niepowołanych osób. Projektanci powiększyli także naturalne różnice poziomów terenu i zastosowali betonowe ściany oporowe, które pozwoliło na maksymalne osłonięcie parteru bryły oraz tarasu od drogi.
METRYKA OBIEKTU
Dom Festung Ślęza
Lokalizacja: gmina Kobierzyce, Dolny Śląsk
Powierzchnia: 330 mkw
Autorzy projektu: KameleonLab - Kuba Woźniczka , Rafał Specylak, Marek Woźniczka
Konstrukcja: Maciej Tomasiak
Inwestor: prywatny
Generalny Wykonawca: Bimkiewicz Budownictwo
Projekt: 2008 – 2009
Realizacja: 2012

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
