archirama.pl

Bryła domu jak Gwiazda Śmierci, czyli współczesna architektura Korei

Gwiezdne Wojny mają w Korei Południowej wiernych fanów. Pracownia architektoniczna Moon Hoon zaprojektowała dla jednego z nich szarą bryłę, kojarzącą się z okrętem wojennym Imperium... Co na to sąsiedzi?

Bryła z szarego betonu - Gwiazda Śmierci zbudowana w Korei. Współczesna architektura Korei

Dom w Korei Południowej (Yongin-Si, Gyeonggi-Do), projekt Moon Hoon inspirowany Gwiezdnymi Wojnami

Fot: Namgoong Sun, materiały prasowe Moon Hoon

Bryła z szarego betonu

Koreańska pracownia architektoniczna Moon Hoon oddała niedawno do użytku dom nawiązujący do stylistyki Gwiezdnych Wojen. W sąsiedztwie standardowych domów, na niewielkiej (451 mkw) działce wyrosła wieża z elewacją pokrytą szarym betonem. Podstawa budynku ma powierzchnie 50 mkw, ale całkowita powierzchnia trzypoziomowego domu to prawie 132 metry. Bryła domu jest charakterystyczna – najpierw rozszerza się ku górze, później zwęża. Pokrywające elewację linie kojarzą się żywo ze scenografią filmów Lucasa, a wysunięte obramowania drzwi przypominają luk statku kosmicznego. Cała bryła otoczona jest lądowiskiem, niewielką platformą pokrytą jasnym drewnem. Sąsiedzi mogą być zdziwieni, ale nie mają chyba powodu do narzekań – przynajmniej w porównaniu z tymi mieszkańcami Korei, którzy patrzeć będą na psychodeliczną elewację Domu – Lizaka, innej realizacji pracowni.

Architektura wnętrz koreańskiej Gwiazdy Śmierci

Wnętrze bardziej niż z futurystyczną stacją kosmiczną kojarzy się ze stylem skandynawskim. Białe ściany, elementy drewnianej konstrukcji – drewno dominuje zresztą w pomieszczeniach, funkcjonalne bryły mebli. Okna o różnych kształtach i ukośnie ułożonych szybach kadrują widok na okolicę. Ukośne ściany zewnętrzne zostały w dużym stopniu zabudowane prostymi sprzętami z klejonego drewna. Współczesna architektura wnętrz jest nieskomplikowana, choć projektanci z pracowni architektonicznej Moon Hoon pozwolili sobie na kilka ekstrawagancji. Część regału może się nagle poruszyć – jak w wiktoriańskiej bibliotece, szafa jest ukrytym wejściem do pokoju.

Autor: KZ
Zdjęcia: Namgoong Sun, materiały prasowe Moon Hoon
Data publikacji: 16.09.2014 15:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!