Architektura
ARCHITEKTURA

Bryła domu pod pagórkiem. Luksusowa nora hobbita w Andaluzji?

  • Komentarze

Podziemny dom w Andaluzji. Brak typowej bryły - cała rezydencja ukryta została pod ziemią

Dom w Andaluzji w dzień ma być właściwie niewidoczny, w nocy o obecności gospodarzy będą świadczyć światła

Fot: Adrian Kasperski
  • Rezydencja w Andaluzji. Przekrój przez podziemny dom
  • Współczesna architektura dla Hiszpanii? Podziemny dom w Andaluzji
  • Pozsiemny dom w Andaluzji. Sytuacja
  • Podziemny dom w Andaluzji. Brak typowej bryły - cała rezydencja ukryta została pod ziemią

Architektura współczesna wtopiona w krajobraz – to projekt ukrytej rezydencji autorstwa Adriana Kasperskiego

W projekcie bryła domu w całości ukryta jest pod szczytem pagórka. Współczesna architektura znika w surowym krajobrazie Andaluzji. Dla projektanta priorytetem było ograniczenie wpływu nowej inwestycji na otoczenie. Od wschodu dom jest zupełnie niewidoczny, ponad powierzchnią nie jest widoczna ani jedna ściana.
Od strony zachodniej dom otwiera się na otoczenie wachlarzowo rozpostartymi tarasami. Dzięki przeszklonym ścianom z domu rozciąga się widok na pagórki z oliwnymi zagajnikami. Działka, na której powstać miałby dom, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii, Parque Natural Sierra de Grazalema.

Architektura wnętrz podziemnego domu

Wszystkie pomieszczenia znajdują się w korytarzach wydrążonych w kamiennym wzgórzu. Kamienne ściany dają ochronę przed słońcem, bardzo potrzebną w jednym z najbardziej gorących zakątków Europy.  Poszczególne tunele, czyli skrzydła domu, stykają się ze sobą pod szczytem wzgórza. Naturalne oświetlenie zapewniają w pewnym stopniu studnie świetlne, choć wbrew zapowiedziom projektanta wnętrze może być nieco mroczne. Funkcje mieszkalne zostały podzielone między poszczególne skrzydła
Projekt domu pod szczytem wzgórza to praca dyplomowa Adriana Kasperskiego, obroniona w 2014roku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Praca przygotowana została pod kierunkiem Bartosza Haducha.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.