archirama.pl

Bryła domu pod pagórkiem. Luksusowa nora hobbita w Andaluzji?

Architektura współczesna wtopiona w krajobraz – to projekt ukrytej rezydencji autorstwa Adriana Kasperskiego

Podziemny dom w Andaluzji. Brak typowej bryły - cała rezydencja ukryta została pod ziemią

Dom w Andaluzji w dzień ma być właściwie niewidoczny, w nocy o obecności gospodarzy będą świadczyć światła

Fot: Adrian Kasperski

W projekcie bryła domu w całości ukryta jest pod szczytem pagórka. Współczesna architektura znika w surowym krajobrazie Andaluzji. Dla projektanta priorytetem było ograniczenie wpływu nowej inwestycji na otoczenie. Od wschodu dom jest zupełnie niewidoczny, ponad powierzchnią nie jest widoczna ani jedna ściana.
Od strony zachodniej dom otwiera się na otoczenie wachlarzowo rozpostartymi tarasami. Dzięki przeszklonym ścianom z domu rozciąga się widok na pagórki z oliwnymi zagajnikami. Działka, na której powstać miałby dom, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii, Parque Natural Sierra de Grazalema.

Architektura wnętrz podziemnego domu

Wszystkie pomieszczenia znajdują się w korytarzach wydrążonych w kamiennym wzgórzu. Kamienne ściany dają ochronę przed słońcem, bardzo potrzebną w jednym z najbardziej gorących zakątków Europy.  Poszczególne tunele, czyli skrzydła domu, stykają się ze sobą pod szczytem wzgórza. Naturalne oświetlenie zapewniają w pewnym stopniu studnie świetlne, choć wbrew zapowiedziom projektanta wnętrze może być nieco mroczne. Funkcje mieszkalne zostały podzielone między poszczególne skrzydła
Projekt domu pod szczytem wzgórza to praca dyplomowa Adriana Kasperskiego, obroniona w 2014roku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Praca przygotowana została pod kierunkiem Bartosza Haducha.

Autor: KZ
Zdjęcia: Adrian Kasperski
Data publikacji: 8.10.2014 10:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!