Architektura
ARCHITEKTURA
TOP 10 najdziwniejszych brył świata!

Bryła inspirowana budową atomu, banknotem, czy po prostu krzywy domek. Zobacz te i wiele innych dziwnych brył!

 • Komentarze

Nocą Świtynia Lotosu prezentuje się całkiem nieźle

Nocą Świtynia Lotosu prezentuje się całkiem nieźle

Fot: Vandelizer / Wikimedia Commons
 • Krzywy Domek w Sopocie to ewenement konstrukcyjny na polskim wybrzeżu
 • Wnętrze Krzywego Domku w Sopocie
 • Leśna spirala - chcielibyście tu mieszkać?
 • Niby las, niby przyroda, ale jakaś ta architektura dziwna. Nie uważacie?
 • Tańczący Dom w Pradze
 • Tańczący Domek w Pradze nieźle się powyginał
 • Świątynia Lotosu w Dehli rzeczywiście przypomina kwiat lotosu
 • Nocą Świtynia Lotosu prezentuje się całkiem nieźle
 • Guggenheim Muzeum w mieście Bilbao
 • Guggenheim Muzem to całkowicie powyginana bryła
 • A co wam przypomina ten budynek? Niektórzy nazywają go przyjaznym alienem
 • Kunsthaus Graz Muzeum

Bryły przedstawionych tu obiektów to już nie tylko abstrakcja, ale kompletny architektoniczny ‘odjazd’. Swego czasu CNN przedstawiło listę najdziwaczniejszych brył budynków. Archirama również postanawia stworzyć listę TOP 10 Najdziwniejszych Budynków!

Niektóre bryły mają za cel przyciągnięcie widza – muzea sztuki współczesnej czy obiekty wystawiennicze – inne natomiast zadziwiają, zastanawiają, intrygują poprzez sam wygląd. A co wy sądzicie o zaprezentowanych przez nas bryłach?

Bryła Krzywego Domku w Sopocie

Inspirowana rysunkami Jana Szancera (rysunki dla dzieci), bryła sprawia wrażenie rozmywania się w naszych oczach. Znajduje się w Sopocie i od kilku lat przyciąga rzesze ciekawskich. Dodatkowo w intrygującej bryle znajduje się galeria handlowa.

Bryła Leśnej Spirali

Waldspirale znajduje się w Darmstadt ( Niemcy). Zaprojektowana bryła to dzieło Friedricha Hunderwassera, znamienitego architekta austriackiego. Budynek zwraca uwagę rewolucyjnymi rozwiązaniami, paletą kolorów, kształtami bryły, która np. jest wzorowana na cebuli czy tez innych mniej lub bardziej egzotycznych warzywach z rodziny bulwiastych. Jedno jest pewne, mieszkańcy mogą obcować z naturą do woli!

Dom "do góry fundamentami"

Wonderworks to bryła znajdująca się w Pigeon Forge( USA). Mieliśmy już krzywy domek, mieliśmy leśną chatkę z kopułami inspirowanymi warzywami, dlaczego więc nie spróbować budować dachem w dół. Oczywiście wszystko już w tym momencie stoi na głowie, ale architektura potrafi i ten fakt wykorzystać. Legenda głosi, że w Wonderworks mieściło się tajne laboratorium, gdzie w wyniku nieudanego eksperymentu wszystko zostało odwrócone, począwszy od samego budynku.

Bryła Tańczącego Domu w Pradze

Niektórzy twierdzą, że jedna z części bryły jest równie pokręcona jak nasz Krzywy Domek. Jednak ten budynek zaprojektowany został przez Vlado Milunicia oraz Franka Ghery’ego. Bryła znajduje się w Pradze i według nas można ją zaliczyć do jednego z najdziwniejszych budynków.

Dom Czajnik

Nietypowy dom znajduje się w Texasie ( USA). Można powiedzieć, że jego bryła to coś dla miłośników gorących napojów. Dom Czajnik to rozwiązanie dla tych, którzy mają dość pospolitych budowli. Nie każdy ma przecież szansę bycia na ciągłym gazie.

Dom But

Kolejna bryła inspirowana rzeczami z naszego dnia codziennego. But - taka bryła też istnieje. A znajduje się w Pensylwanii (USA). Mieszkanie w domu do złudzenia przypominającym but musi być nie lada wyzwaniem. Miłośnikiem takiego stylu życia jest na pewno rodzina z Pensylwanii, która zainspirowana tym oto elementem garderoby, postanowiła zamieszkać w bucie.

Świątynia Kwiatu Lotosu

Nietypowa bryła świątyni znajduje się w Dehli ( Indie). Została zaprojektowana przez Fariborz Sahba, Świątynia ta oprócz funkcji modlitewnej pełni również ciekawy element architektoniczny miasta. Kwiat Lotosu to budynek z dziedziny ogród i las.

Guggenheim Muzeum

To na pewno najbardziej dziwna bryła znajdująca się w Bilbao ( Hiszpania ). Pokręcony projekto powstał w najpierw w głowie Franka Ghery’ego, a później zrealizowany. I tym razem jest to projekt intrygujący, niejednoznaczny i zaskakujący. Najważniejsze jednak, że spełnia swoją funkcję, tj. przyciąga rzesze turystów, którzy widząc tę spektakularną konstrukcję zaglądają również do wnętrza.

Budynek Banknot

Tę bezcenną bryłę znajdziemy w mieście Kowno (Litwa). Budynek dosłownie kopiuje wygląd banknotu o nominale 1000 Lytów Litewskich, a jest zapewne wart o wiele więcej. Banknot został naniesiony na owalny budynek poprzez specjalną farbę, we wnętrzu którego znajduje się siedziba wielu organizacji biznesowych.

Kunsthaus Graz Muzeum

Bryła Muzeum zlokalizowana jest w mieście Graz ( Austria). Zaprojektowana została przez Petera Cooka i Colina Fourniera. Niektórzy nazywają ją Przyjaznym Alienem. A wszystko przez nietypowy wygląd i kształt. Bryła budynku przypomina postać nie z tego świata. Taki obiekt prędzej można by zobaczyć w projekcjach Ridleya Scotta.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Topory / Wikimedia Commons, Kuebi = Armin Kübelbeck/ Wikimedia Commons, Guido Radig / Wikimedia Commons, Maros M r a z (Maros) / Wikimedia Commons, Dino Quinzani / Wikimedia Commons, nomo/michael hoefner / Wikimedia Commons, Vandelizer / Wikimedia Commons, MykReeve / Wikimedia Commons, Deibid / Wikimedia Commons, Marion Schneider & Christoph Aistleitner/ Wikimedia Commons, Stephan Weinberger / Wikimedia Commons
Data publikacji: 26.03.2013 19:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.