archirama.pl

Bryła inspirowana budową atomu, banknotem, czy po prostu krzywy domek. Zobacz te i wiele innych dziwnych brył!

Bryły przedstawionych tu obiektów to już nie tylko abstrakcja, ale kompletny architektoniczny ‘odjazd’. Swego czasu CNN przedstawiło listę najdziwaczniejszych brył budynków. Archirama również postanawia stworzyć listę TOP 10 Najdziwniejszych Budynków!

Nocą Świtynia Lotosu prezentuje się całkiem nieźle

Nocą Świtynia Lotosu prezentuje się całkiem nieźle

Fot: Vandelizer / Wikimedia Commons

Niektóre bryły mają za cel przyciągnięcie widza – muzea sztuki współczesnej czy obiekty wystawiennicze – inne natomiast zadziwiają, zastanawiają, intrygują poprzez sam wygląd. A co wy sądzicie o zaprezentowanych przez nas bryłach?

Bryła Krzywego Domku w Sopocie

Inspirowana rysunkami Jana Szancera (rysunki dla dzieci), bryła sprawia wrażenie rozmywania się w naszych oczach. Znajduje się w Sopocie i od kilku lat przyciąga rzesze ciekawskich. Dodatkowo w intrygującej bryle znajduje się galeria handlowa.

Bryła Leśnej Spirali

Waldspirale znajduje się w Darmstadt ( Niemcy). Zaprojektowana bryła to dzieło Friedricha Hunderwassera, znamienitego architekta austriackiego. Budynek zwraca uwagę rewolucyjnymi rozwiązaniami, paletą kolorów, kształtami bryły, która np. jest wzorowana na cebuli czy tez innych mniej lub bardziej egzotycznych warzywach z rodziny bulwiastych. Jedno jest pewne, mieszkańcy mogą obcować z naturą do woli!

Dom "do góry fundamentami"

Wonderworks to bryła znajdująca się w Pigeon Forge( USA). Mieliśmy już krzywy domek, mieliśmy leśną chatkę z kopułami inspirowanymi warzywami, dlaczego więc nie spróbować budować dachem w dół. Oczywiście wszystko już w tym momencie stoi na głowie, ale architektura potrafi i ten fakt wykorzystać. Legenda głosi, że w Wonderworks mieściło się tajne laboratorium, gdzie w wyniku nieudanego eksperymentu wszystko zostało odwrócone, począwszy od samego budynku.

Bryła Tańczącego Domu w Pradze

Niektórzy twierdzą, że jedna z części bryły jest równie pokręcona jak nasz Krzywy Domek. Jednak ten budynek zaprojektowany został przez Vlado Milunicia oraz Franka Ghery’ego. Bryła znajduje się w Pradze i według nas można ją zaliczyć do jednego z najdziwniejszych budynków.

Dom Czajnik

Nietypowy dom znajduje się w Texasie ( USA). Można powiedzieć, że jego bryła to coś dla miłośników gorących napojów. Dom Czajnik to rozwiązanie dla tych, którzy mają dość pospolitych budowli. Nie każdy ma przecież szansę bycia na ciągłym gazie.

Dom But

Kolejna bryła inspirowana rzeczami z naszego dnia codziennego. But - taka bryła też istnieje. A znajduje się w Pensylwanii (USA). Mieszkanie w domu do złudzenia przypominającym but musi być nie lada wyzwaniem. Miłośnikiem takiego stylu życia jest na pewno rodzina z Pensylwanii, która zainspirowana tym oto elementem garderoby, postanowiła zamieszkać w bucie.

Świątynia Kwiatu Lotosu

Nietypowa bryła świątyni znajduje się w Dehli ( Indie). Została zaprojektowana przez Fariborz Sahba, Świątynia ta oprócz funkcji modlitewnej pełni również ciekawy element architektoniczny miasta. Kwiat Lotosu to budynek z dziedziny ogród i las.

Guggenheim Muzeum

To na pewno najbardziej dziwna bryła znajdująca się w Bilbao ( Hiszpania ). Pokręcony projekto powstał w najpierw w głowie Franka Ghery’ego, a później zrealizowany. I tym razem jest to projekt intrygujący, niejednoznaczny i zaskakujący. Najważniejsze jednak, że spełnia swoją funkcję, tj. przyciąga rzesze turystów, którzy widząc tę spektakularną konstrukcję zaglądają również do wnętrza.

Budynek Banknot

Tę bezcenną bryłę znajdziemy w mieście Kowno (Litwa). Budynek dosłownie kopiuje wygląd banknotu o nominale 1000 Lytów Litewskich, a jest zapewne wart o wiele więcej. Banknot został naniesiony na owalny budynek poprzez specjalną farbę, we wnętrzu którego znajduje się siedziba wielu organizacji biznesowych.

Kunsthaus Graz Muzeum

Bryła Muzeum zlokalizowana jest w mieście Graz ( Austria). Zaprojektowana została przez Petera Cooka i Colina Fourniera. Niektórzy nazywają ją Przyjaznym Alienem. A wszystko przez nietypowy wygląd i kształt. Bryła budynku przypomina postać nie z tego świata. Taki obiekt prędzej można by zobaczyć w projekcjach Ridleya Scotta.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Topory / Wikimedia Commons, Kuebi = Armin Kübelbeck/ Wikimedia Commons, Guido Radig / Wikimedia Commons, Maros M r a z (Maros) / Wikimedia Commons, Dino Quinzani / Wikimedia Commons, nomo/michael hoefner / Wikimedia Commons, Vandelizer / Wikimedia Commons, MykReeve / Wikimedia Commons, Deibid / Wikimedia Commons, Marion Schneider & Christoph Aistleitner/ Wikimedia Commons, Stephan Weinberger / Wikimedia Commons
Data publikacji: 26.03.2013 19:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!