Bryła domu letniskowego stała na terenie Parku Krajobrazowego Křivoklátsko w Czechach Zachodnich. Takie usytuowanie działki wiąże się z zakazem budowy nowych obiektów, które dotyczyły także letniska w miejscowości Zbečno. Aby spełnić wymagania inwestorów, którzy chcieli postawić na tym terenie dom całoroczny. Architekci z czeskiej pracowni A.LT Architekti zdecydowali się na zaprojektowanie architektury i architektury wnętrz na miejscu istniejącego od lat 50. ubiegłego wieku letniska.
Bryła – restrykcyjne prawo wymusiło budowę na starym miejscu
Restrykcyjne prawo wymusiło aby nowa architektura i architektura wnętrz zachowała powierzchnie zabudowy poprzedniego obiektu, czyli 50 mkw. Znaczny spadek terenu, na którym zlokalizowana jest działka wymusił odsunięcie części bryły wzniesienia. W rezultacie architekturę wsparto na drewnianych słupach przytwierdzonych do betonowych stóp fundamentowych. W miejscu zetknięcia się bryły ze stokiem zaprojektowano drewniany taras, który oprócz funkcji wejściowej pełni także rekreacyjną. To rozwiązanie sprawiło, że bryła sprawia wrażenie zawieszonej w powietrzu. Zaproponowana przez AL.T Architekti zmiana układu architektury wnętrza oraz rzut bryły na planie sześciokąta i przede wszystkim duże przeszklenia sprawiają, że architektura wnętrza przepełniona jest światłem.
Architektura wnętrz – drewniana bryła i wętrza
Najniżej znajduje się garaż – jedyne pomieszczenie, które pozostało po poprzedniej bryle – do którego przylega zadaszenie pełniące role warsztatu. Z dolnego poziomu o powierzchni 44,25 mkw drewnianymi schodami zwieńczonymi tarasem można wejść na pierwsze piętro. Architektura wnętrza tej części bryły to strefa dzienna z jadalnią, aneksem kuchennym i salonem z tarasem i schodami prowadzącymi na kolejny poziom. W części dziennej wszstkie pomieszczenia są ze sobą połączone – jedynie toaleta z pralnią schowane są za drzwiami. Duże okna, białe meble oraz wykończenie ścian drewnianymi panelami sprawiają, że architektura wnętrza jest wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości. Kolejny poziom zajmuje cześć prywatna. Na przestrzeni 40 mkw zaaranżowano dwie sypialnie, pracownię oraz łazienkę. Tutaj także architektura wnętrze to przede wszystkim drewno. Izolację termiczną zapewnia wełna mineralna.

-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
