archirama.pl

Bryła letniska w Czechach zamieniona na dom całoroczny. Zobaczcie jak ciekawie zaaranżować dom w lesie

Bryła domu letniskowego w Czechach stała na działce z zakazem budowy. Architekci postanowili więc postawić nowy dom na miejscu letniska. Zobaczcie w jaki sposób architektura i architektura wnętrz zmieniła się na dom całoroczny

Bryła letniska w Czechach zamieniona na dom całoroczny. Zobaczcie jak ciekawie zaaranżować dom w lesie
Fot: Tomaš Rasl

Bryła domu letniskowego stała na terenie Parku Krajobrazowego Křivoklátsko w Czechach Zachodnich. Takie usytuowanie działki wiąże się z zakazem budowy nowych obiektów, które dotyczyły także letniska w miejscowości Zbečno. Aby spełnić wymagania inwestorów, którzy chcieli postawić na tym terenie dom całoroczny. Architekci z czeskiej pracowni A.LT Architekti zdecydowali się na zaprojektowanie architektury i architektury wnętrz na miejscu istniejącego od lat 50. ubiegłego wieku letniska.  

Bryła – restrykcyjne prawo wymusiło budowę na starym miejscu

Restrykcyjne prawo wymusiło aby nowa architektura i architektura wnętrz zachowała powierzchnie zabudowy poprzedniego obiektu, czyli 50 mkw. Znaczny spadek terenu, na którym zlokalizowana jest działka wymusił odsunięcie części bryły wzniesienia. W rezultacie architekturę wsparto na drewnianych słupach przytwierdzonych do betonowych stóp fundamentowych. W miejscu zetknięcia się bryły ze stokiem zaprojektowano drewniany taras, który oprócz funkcji wejściowej pełni także rekreacyjną. To rozwiązanie sprawiło, że bryła sprawia wrażenie zawieszonej w powietrzu. Zaproponowana przez AL.T Architekti zmiana układu architektury wnętrza oraz rzut bryły na planie sześciokąta i przede wszystkim duże przeszklenia sprawiają, że  architektura wnętrza przepełniona jest światłem.

Architektura wnętrz – drewniana bryła i wętrza

Najniżej znajduje się garaż – jedyne pomieszczenie,  które pozostało po poprzedniej bryle – do którego przylega zadaszenie pełniące role warsztatu. Z dolnego poziomu o powierzchni 44,25 mkw drewnianymi schodami zwieńczonymi tarasem można wejść na pierwsze piętro. Architektura wnętrza tej części bryły to strefa dzienna z jadalnią, aneksem kuchennym i salonem z tarasem i schodami prowadzącymi na kolejny poziom. W części dziennej wszstkie pomieszczenia są ze sobą połączone – jedynie toaleta z pralnią schowane są za drzwiami. Duże okna, białe meble oraz wykończenie ścian drewnianymi panelami sprawiają, że architektura wnętrza  jest wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości. Kolejny poziom zajmuje cześć prywatna. Na przestrzeni 40 mkw zaaranżowano dwie sypialnie, pracownię oraz łazienkę. Tutaj także architektura wnętrze to przede wszystkim drewno. Izolację termiczną zapewnia wełna mineralna.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Tomaš Rasl
Data publikacji: 20.02.2013 17:43

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!