archirama.pl

Bryła małego białego domu s-house – skomplikowany minimalizm

Bryła s-house to projekt małego domu w dzielnicy mieszkalnej zlokalizowanej w pobliżu stacji w mieście Omiya Saitama w Japonii. Architektura współczesna złożona z białych płyt i szkła zajmuje ok 100 mkw powierzchni. Skomplikowaną formę budynku równoważy minimalizm użytych materiałów

Bryła małego białego domu s-house w mieście Saitama (Japonia)  autor: Yuusuke Karasawa

Bryła małego białego domu s-house w mieście Saitama (Japonia)

autor: Yuusuke Karasawa

Architektura współczesna zainspirowana przestrzenią wirtualną

Całkowicie transparentna i minimalistyczna bryła obnaża swoje białe wnętrze, które składa się jedynie z jasnych stropów i szkła. Podłogi wyglądają jak przedłużenia spoczników klatek schodowych. Stojąc en face przed elewacją można odnieść wrażenie, że patrzymy na przekrój tego budynku.

Każdy z poziomów w białym domu jest podzielony – jedna część znajduje się nieco wyżej niż druga. Przestrzeń jest dość skomplikowana – pełno tu schodków, poziomów i skosów. Przy tej niekonwencjonalnej formie budynku architekt musiał ze zwiększoną uwagą zaprojektować każdy kawałek powierzchni podłogi czy sufitu. Najważniejsze aby mieszkańcom domu nie zagrażało niebezpieczeństwo uderzenia w np. zbyt nisko osadzony próg.

Trójwymiarowość i poczucie odległości są w domu zakłócone. Eksperymentalne przestrzenie architektoniczne przypominają labirynt. Autor nawiązał do sfery wirtualnej - internetu, który mimo swojej złożoności jest środkiem, który w znacznym stopniu komunikuje i kształtuje współczesny świat. Tak jak internet, dom przypomina sieć. Białe wnętrza są symbolem porządku i logiki, która trzyma sieć i urządzenia skomputeryzowane w ryzach. Jak wyobrażacie sobie życie w takim domu?

Milena Glinojecka

Data publikacji: 31.10.2014 10:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!